SIGURNOST NA VODI Drava je nepredvidiva, no ni bazeni nisu bez rizika

| 28.7.2025. u 17:00h | Objavljeno u Aktualno

Do nesreće može doći vrlo brzo, u samo nekoliko sekundi. Dovoljan je trenutak nepažnje, grč u mišiću, nagla promjena temperature vode ili panika, ukazuje ravnateljica GDCK-a Varaždin Sandra Mintas

Hrvatski Crveni križ i ove je godine 25. srpnja obilježio Svjetski dan prevencije utapanja kako bi skrenuo pozornost na zabrinjavajuće statistike i nedovoljnu svijest javnosti o ovom problemu. Iako se Hrvatska često doživljava kao zemlja mora i plivača, brojke pokazuju drugačiju i poražavajuću stvarnost.

Napomenula je to Sandra Mintas, ravnateljica GDCK-a Varaždin, ukazujući da je u Hrvatskoj, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba – 46 muškaraca i 22 žene. Najviše smrtnih slučajeva zabilježeno je među osobama starijim od 65 godina te onima u dobi između 40 i 64 godine. U razdoblju od 2014. do 2023. godine život je u vodi izgubilo najmanje 769 osoba.

40-70 posto djece ne zna plivati

- Riječ je o kontinuiranom i zabrinjavajućem trendu koji se ne smije zanemarivati, tim više što se o utapanju u javnom prostoru rijetko govori, a još rjeđe sustavno djeluje. Posebno je alarmantna situacija kada je riječ o djeci. Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća. Istovremeno, 40-70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Obuka plivanja izbačena je iz školskog sustava još 2010. godine, a odgovornost je prebačena na roditelje, lokalne zajednice i privatne sportske klubove. Posljedice tog propusta osjećamo i danas - istaknula je Mintas.

- Hrvatski Crveni križ godinama ulaže napore u edukaciju građana, obuku spasilaca i rad s djecom, ali bez sustavne podrške i političke volje teško je napraviti stvaran iskorak. Vještina plivanja, kao i znanje o ponašanju na vodi, moraju postati dostupni svakom djetetu – jer svako dijete koje ne zna plivati potencijalno je dijete koje će se utopiti. Utapanje nije nesretan slučaj – to je društveni problem. I o njemu se mora govoriti - naglasila je.

Istaknula je da plivanje nije samo rekreacija, nego životno važna vještina.

- Osobe koje znaju plivati imaju znatno manji rizik od utapanja i lakše se mogu izvući iz nepredviđenih situacija, poput struja, vrtloga, klizanja u dublju vodu ili čak pomaganja drugima u opasnosti. Ipak, čak i dobri plivači ne smiju zaboraviti da voda nije uvijek predvidiva, posebno na prirodnim kupalištima, gdje dno može biti neuređeno, a struje iznimno jake. Oprez u vodi i pravilno ponašanje u i oko vode ključ su sigurnosti. Trčanje uz bazene, skakanje na nepoznatim mjestima i nepažnja su najčešći uzroci nesreća. Posebno je važno djecu naučiti osnovama sigurnog ponašanja tako da znaju prepoznati opasnost, da poštuju pravila i uvijek budu pod nadzorom odraslih - ukazala je na najveće opasnosti, dodavši da voda pruža zabavu i osvježenje, ali samo uz odgovoran pristup, te da znanje plivanja i poštivanje pravila mogu spasiti vlastiti i tuđi život.

Koje opasnosti kriju Drava i bazeni, koji dodatni zdravstveni rizici prijete kupačima, kako pomoći ako primijetimo da je netko u nevolji, te koje programe GDCK Varaždin provodi s ciljem prevencije nesreća vezanih uz vodu, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...