Lepoglava: Izvješće o poslovanju groblja izazvalo veliko zanimanje gradskih vijećnika Foto: Grad Lepoglava

Lepoglava: Izvješće o poslovanju groblja izazvalo veliko zanimanje gradskih vijećnika

I.D./Varaždinske vijesti | 26.5.2016. u 08:09h | Objavljeno u Našim krajem

Na 23. sjednici Gradskog vijeća grada Lepoglave pred članovima Vijeća bilo je 15-ak točaka dnevnog reda.

Veliko zanimanje vijećnika izazvalo je Izvješće o poslovanju groblja grada Lepoglave za 2015. godinu. Iskoristivši nazočnost predstavnice tvrtke Ivkom, tvrtke koja upravlja grobljima u Lepoglavi, Kamenici i Višnjici - vijećnici su joj postavili niz pitanja. Vijećnik Siniša Štefičar pitao je postoji li mogućnost, što je na Vijeću traženo u više navrata, da se vrijeme ukopa prilagodi željama obitelji preminulih, odnosno da se ukopi obavljaju i u poslijepodnevnim satima. Ujedno, upozorio je na ponašanje djelatnika Ivkoma koji, kako je kazao, netom prije sprovoda dolaze na sam sprovod i službenim vozilom nastoje doći do same mrtvačnice vozeći se pritom među okupljenim ljudima koji su došli ispratiti pokojnika. Predstavnica IVKOM-a Mirjana Skroza istaknula je da se takvi slučajevi dolaska na sprovod djelatnika IVKOM-a više neće ponavljati, a da je održavanje sprovoda u poslijepodnevnim satima moguća uz nadoplatu usluge.

Vijećnik Željko Šoštarić potužio se na neurednost grobne kuće u Lepoglavi istaknuvši da je hladnjak za pokojnike smješten na podu pored znakova koji se skladište u istoj prostoriji te da je blizina bagera za vrijeme ukopa, a kojim se kopaju grobne jame, narušeno dostojanstvo samog čina ukopa. Da bi trebalo smanjiti trošak zbrinjavanja otpada na grobljima, rekao je vijećnik Zorislav Rodek pozvavši da se utječe i na građane da smanje njegovu količinu. Poručio je Rodek da bi se i Grad Ivanec trebao uključiti u održavanje grobne kuće u Kamenici budući da je koriste i građani s područja grada Ivanca. Vijećnici su uložili i primjedbe na košnju trave na grobljima.

Nakon upućenih primjedbi i prijedloga, vijećnici su jednoglasno prihvatili Izvješće o poslovanju groblja grada Lepoglave za 2015. godinu.

S jednim glasom protiv i jednim suzdržanim, vijećnici su prihvatili Izvješće o poslovanju Turističke zajednice grada Lepoglave u 2015. godini. U kratkoj raspravi o Izvješću vijećnik Stjepan Črepinko je iznio stajalište da je Turistička zajednica previše ovisna o gradskom proračunu i da manifestacije koje organizira nisu samoodržive.

Jednoglasno su vijećnici potom prihvatili Izvještaj o radu Savjeta mladih grada Lepoglave za proteklu godinu, što nije bio slučaj kod prihvaćanja Godišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna grada Lepoglave za 2015. godinu budući da je prihvaćen uz tri suzdržana glasa.

Podnoseći Izvještaj o izvršenju Proračuna grada Lepoglave za 2015. godinu, gradonačelnik Marijan Škvarić istaknuo je da je s 31. 12. 2015. ostvaren manjak od 965.516 kuna što je jedini takav slučaj u Gradu Lepoglavi unazad 15 godina.

- Ukupni prihodi su drastično smanjeni u odnosu na prethodna razdoblja zbog novih zakonskih odrednica odnosno gubitka potpora koje je Grad imao na osnovi brdsko–planinskog statusa. Pored toga Grad je u obavezi financirati povrat poreza građanima što prije nije bio slučaj – istaknuo je Škavrić, dodajući da unatoč tome u Gradu nisu odustali od projekata koji se provode te da su odrađeni svi programi u komunalu i oni vezani za društvene djelatnosti. Ujedno, istaknuo je da će se ostvareni manjak prihoda pokriti na teret prihoda budućih razdoblja.

Vijećnik Stjepan Črepinko je u raspravi rekao da se premalo sredstva izdvojilo za poljoprivredu, negodujući što više nema dvostrukog osjemenjivanja krmača. Replicirao mu je gradonačelnik Škvarić podsjetivši ga da je Grad Lepoglava bio prvi u Varaždinskoj županiji koji je prije 10 godina uveo potpore za osjemenjivanje krmača što je utjecalo da i danas na području Grada postoji njihov uzgoj.

- Razvoj poljoprivrede ne ovisi o dvostrukom osjemenjivanju krmača već se poljoprivrednici trebaju okrenuti fondovima, a Grad će im pomoći kod izrade aplikacija – dodao je Škvarić.

Vijećnik Zorislav Rodek podsjetio je da Grad Lepoglava, a što ne čini niti jedna druga jedinica lokalne samouprave, plaća umjetno osjemenjivanje krava i krmača u stopostotnom iznosu. Dodao je i to da Grad ne može spašavati poljoprivredu, već oni s više razine koji su je i uništili.

U raspravu o Izvršenju proračuna uključio se i vijećnik Željko Šoštarić ponovno se, kao i u aktualnom satu, osvrnuvši na isplatu nagrada za uspješan rad zaposlenima u jedinstvenom upravnom odjelu smatrajući to neprihvatljivim.

Vijećnici su potom jednoglasno prihvatili sve programe unutar Izvješća o izvršenju Programa javnih potreba u 2015. godini. Gradonačelnik Marijan Škvarić potom je podnio izvješće o svom radu u drugoj polovici 2015. godine koje je prihvaćeno uz dva glasa protiv i jednim suzdržanim.

Do kraja sjednice vijećnici su, među ostalim, prihvatili Odluku o utvrđivanju popisa pravnih osoba od posebnog interesa za Grad Lepoglavu. Riječ je o Ivkom d.d., Ivkom - Vode d.o.o., Varkom d.d., Čistoća d.o.o., Javna ustanova za odlaganje komunalnog i neopasnog tehnološkog otpada sjeverozapadne Hrvatske, TKIC d.o.o., Dječji vrtić Lepoglava, Gradska knjižnica Ivana Belostenca Lepoglava. Također, Vijeće je donijelo odluku i o bratimljenju Grada Lepoglave i slovenske Općine Železniki.

Raspravi po točkama dnevnog reda prethodila su i pitanja vijećnika u "aktualnom satu". Vijećnik Siniša Štefičar pitao je postoji li mogućnost da se pojedini kontejneri na zelenim otocima češće prazne s obzirom na to da ih građani prije napune otpadom. Primijetio je da građani najbrže napune one za pet ambalažu pa budući da još nisu ispražnjeni, građani često tada vrećice s pet otpadom stavljaju pored kontejnera koje kasnije raznosi vjetar. Pored ovog pitanja, vijećnik Štefičar predložio je da se drvena igrala na dječjim igralištima premažu zaštitnim premazom kako bi im se produljio vijek trajanja.

Gradonačelnik Marijan Škvarić odgovorio je da nakon postavljanja 21 zelenog otoka traje prijelazno razdoblje tijekom kojeg će se uvidjeti njihovi nedostaci i potrebe, kao što je i ova koju je istaknuo vijećnik Štefičar, te će se onda u skladu s tim postupati.

- U dogovoru s IVKOM-om organizirat ćemo češće pražnjenje kontejnera ili ćemo postaviti dodatne kontejnere na mjestima gdje se oni brže pune – rekao je Škvarić.

S obzirom na rezultate provedene analize ispravnosti vode u lokalnim vodovodima, a koji ukazuju da je u nekim od vodovoda s područja grada Lepoglave voda zdravstveno neispravna za ljudsku uporabu, vijećnik Zorislav Rodek pitao je što vodovodni odbori poduzimaju i kakva je ingerencija Grada Lepoglave vezana za te vodovode. Vijećnik Rodek pitao je i što će Grad Lepoglava učiniti s obzirom na to da u Lepoglavi više neće raditi pedijatar važan za zdravstvenu skrb najmlađih žitelja grada.

- U Gradu se moramo pridržavati zakona i ovlaštenja kad je vodoopskrba u pitanju. Grad je dobio izvješće u kojem stoji da su četiri lokalna vodovoda pronađene bakterije i da je voda proglašena neispravna za korištenje. To su lokalni vodovodi u Kameničkom Podgorju, Čretu, Crkovcu i Viletincu. Zavod za javno zdravstvo dao je nalog sanitarnoj inspekciji da napravi uvid u postojeće stanje nakon čega je inspektor naložio ispiranje vodovoda, kloriranje i ostale potrebne mjere – pojasnio je gradonačelnik Škvarić te istaknuo da je ingerencija Grada da s koncesionarima omogući građanima priključak na javni vodovod. To je već omogućeno građanima na području Kameničkog Podgorja.

Što se odlaska pedijatrice iz Lepoglave tiče, gradonačelnik Škvarić je kazao da će zatražiti sastanak s ravnateljem Doma zdravlja Varaždinske županije te tražiti očitovanje zašto je Lepoglava izgubila pedijatra i kakva rješenja nude da se taj problem riješi.

- Tražit ću da se poduzmu mjere da se ne dogodi da izgubimo liječnika na pograničnom području grada – u Višnjici, te da se nastavi s projektom ugradnje dizala u objekt Doma zdravlja u Lepoglavi – rekao je Škvarić.

- Da li je projekt Dječjeg vrtića Lepoglava spreman za kandidaturu na fondove Europske unije i kad bi mogli početi građevinski radovi – pitala je vijećnica Marija Ribič.

- Želja nam je da proširimo vrtić za jasličku skupinu, podignemo vrtićki standard, ali i da maknemo neprihvatljive azbestne ploče s vrtićkog krova – rekao je gradonačelnik Marijan Škvarić te naglasio da je Grad Lepoglava odradio sve pripremne radnje i čeka otvaranje mjere 7.4 na koji će prijaviti projekt.

- Vrijednost projekta je 8.300.000 kuna i obuhvaća adaptaciju, rekonstrukciju, opremanje vrtića i uređenje njegove okolice. Ako naš projekt bude prihvaćen radovi bi mogli poćeti iduće godine – istaknuo je gradonačelnik.

Vijećnik Robert Dukarić pitao je zašto mu nitko iz Grada te gradonačelnik, voditelj komunalnih poslova i predsjednik Gradskog vijeća nisu odgovorili na e-mail kojim je u tri navrata tražio da se dogovori sastanak čelnih ljudi Grada s članovima Mjesnog odbora Gornja Višnjica. Pitao je i kada se namjerava početi s košnjom zelenih javnih površina zatraživši pri tom informacije o tome koliko je za košnju i čišćenje snijega isplaćeno u 2015. godine tvrtkama koje obavljaju navedene poslove.

Gradonačelnik Marijan Škvarić odgovorio je vijećniku Dukariću da svima nastoji direktno razgovarati o problemima koji postoje te da su se, vezano za problematiku navedenu u poruci, već sastali na terenu nekoliko puta.

- Zamolio bih predsjednike mjesnih odbora da dođu do mene i razgovarat ćemo. Što se sastanka tiče, potrebno je dogovoriti teme kako bismo se pripremili da budemo što konkretniji – kazao je gradonačelnik.

- Već je odrađena jedna košnja, a sljedeći tjedan krećemo s košnjom trave uz cestu. No, moramo i na tome štedjeti – pojasnio je Škvarić te dodao da će podatke o isplaćenoj naknadi dati stručne službe, ali da se podaci već ionako nalaze u izvješću o izvršenju proračuna.

Vijećnik Stjepan Črepinko pitao je kada će biti postavljena dječja igrala na zemljištu koje je pored rotora u Žarovnici otkupio Grad Lepoglava te kad će se to zemljište urediti budući da je zaraslo travom. Pitao je i zašto se zadnjih godina gradskim službenicima isplaćuju naknade za zasluge za rad i kad će se s tim prestati.

- Ako je na zemljištu kod rotora potrebno nešto urediti, dat ću nalog za to. A što se igrala tiče, za njima ima puno potreba, a ne možemo ih postaviti sve odjednom. Ne mogu ih svi dobiti prvi. Ako to bude stav i inicijativa Mjesnog odbora, postavit ćemo ih – odgovorio je gradonačelnik Marijan Škvarić.

- Imate izvješće o tome koliko su troškovi funkcioniranja Grada, koliki su troškovi ljudi koji tu rade pa bih vas zamolio za analizu toga. Inače, jedna analiza bila vam je dostupna ovih dana. Riječ je o analizi Instituta za financije Republike Hrvatske, a koja govori da je Grad Lepoglava peti u Hrvatskoj među svim općinama i gradovima koji ima najmanji trošak zaposlenih u odnosu na proračun i broj građana. To su argumenti, a drugo su paušalne ocjene. Mi se ponašamo odgovorno i u skladu sa zakonom – odgovorio je gradonačelnik na upit vijećnika Črepinka vezan za isplatu naknada.

- Koliko je isplaćeno ponaosob, u ime osobnih dohodaka, u ime bilo kakvih dodataka na plaću zaposlenicima koji imaju pravni fakultet i rade u Jedinstvenom upravnom odjelu te vama gradonačelniče – pitao je vijećnik Željko Šoštarić te uz navedeno pitanje predložio da se pokrene procedura za smjenu predsjednika Gradskog vijeća i da će to učiniti vijećnici HSS-a.

- Informacija o sredstvima koja se izdvajaju dostupna vam je u izvješćima o izvršenju gradskog proračuna. Što se tiče mene kao gradonačelnika, 2015. godine nisam dobivao nikakvu plaću niti naknadu u Gradu – istaknuo je Škvarić.

Zašto nakon šest mjeseci od otkrivanja biste bojniku Dragutinu Naglašu nije uređen prostor u njenoj okolici, pitao je vijećnik Željko Breški. Pitao je i što je sa sanacijom nogostupa od škole do Lepe te što je s javnom rasvjetom na relaciji stari most – poljoprivredna zadruga. Da Grad čisti i kosi javne površine, istaknuo je gradonačelnik dodajući da se u ovom i u slučajevima kada se radi o područjima gdje se nalaze spomen obilježja poginulim braniteljima, način uređenja dogovara s braniteljskim udrugama.

Što se nogostupa tiče, kazao je da se ne mogu takvi problemi rješavati parcijalno već u okviru planiranih projekata. Dodao je da je hitna sanacija odrađena te da je Županjskoj upravi za ceste dan prijedlog da uređenje navedenog nogostupa uvrsti u svoj program. Javna rasvjeta na navedenoj relaciji u fazi je projektiranja, a projekt će biti kandidiran na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Vijećnicu Anku Žulić zanimalo je kada će početi radovi na sanaciji klizišta u Patačićevoj ulici te što je s uređenjem okoliša oko kapelice na Gorici. Gradonačelnik Marijan Škvarić pojasnio je da je plan klizište u Patačićevoj sanirati ove godine, da je projekt u izradi i da se planira s radovima krenuti u ljetnim mjesecima kad će teren biti suh. Što se uređenja okoliša oko kapelice na Gorici tiče, gradonačelnik je rekao kako je riječ o zemljištu koje nije u vlasništvu Grada, ali da Grad nastoji u dogovoru sa župnikom i udrugama urediti taj prostor.