Varaždin domaćin Međunarodnog simpozija o inženjerskoj geodeziji Foto: ilustracija

Varaždin domaćin Međunarodnog simpozija o inženjerskoj geodeziji

I.D./Varaždinske vijesti | 11.5.2016. u 08:14h | Objavljeno u Društvo

Hrvatsko geodetsko društvo, u suradnji s Geodetskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, organizira SIG 2016 – Međunarodni simpozij o inženjerskoj geodeziji, pod pokroviteljstvom Međunarodne udruge geodeta.

Simpozij će se održati u Varaždinu, u hotelu Turist, od 20. do 22. svibnja, a održava se povodom 250 godina početka geodetskih mjerenja.

- Geodezija kao znanost je iznimno značajna, s obzirom da se bavi Zemljom kao planetom i cjelokupnim prostorom na i oko Zemlje, te njenim prikazivanjem u obliku raznih modela i podloga. Kako 80% svih informacija u sebi sadrži i prostornu komponentu, jasno je da su podaci koje prikupljaju, obrađuju, analiziraju i interpretiraju geodeti kao stručnjaci i znanstvenici od iznimne važnosti za svako društvo i svaku državu. Danas smo svjedoci i nužnih reformi u državi, a kroz koje se predviđa i integracija dva službena upisnika o prostoru i pravima nad njime u jedan. Riječ je naravno o katastru i gruntovnici, a s kojima upravljaju i održavaju ih upravo geodeti. Inženjerska geodezija kao uže područje geodezije direktno prati cjelokupan proces gradnje od njenog početka pa do kraja, te se nastavlja dalje i u eksploataciji svih građevinskih objekata - ističu organizatori simpozija.

Inženjerska geodezija, središnja tema simpozija, područje je geodezije koje se odnosi na primjenu geodetskih mjernih sustava u cjelokupnom procesu projektiranja, izgradnje i korištenja objekata vezanih uz: niskogradnju (željezničke pruge, ceste, autoceste, mostovi, tuneli, zračne i plovne luke), visokogradnju (velike zgrade, industrijska postrojenja, stadioni), energetiku (brane, dalekovodi, plinovodi, naftovodi, rafinerije), izradu projekata regulacije postojećih naselja i pri izgradnji novih naselja. Praćenje i analiza pomaka i deformacija izgrađenih objekata i tektonski aktivnih područja - deformacijska analiza, čija je svrha zaštita i očuvanje ljudskih i prirodnih resursa, dio je inženjerske geodezije gdje se koriste najpreciznije geodetske metode prikupljanja, obrade i analize prostornih podataka, pojašnjavaju organizatori.