U sklopu Srijede u Muzeju predavanje o odcjepljenju Međimurja od mađarske države

J.Š./Varaždinske vijesti | 26.2.2019. u 20:50h | Objavljeno u Društvo
Ljekarne VŽŽ

Uz 100. obljetnicu odcjepljenja Međimurja od mađarske države, u Muzeju Međimurja Čakovec priređena je velika povijesna izložba pod nazivom Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našemu kraj!, postavljena za razgled do 28. ožujka. Toj temi posvećena je i Srijeda u Muzeju, koja se u Gradskome muzeju Varaždin, u palači Herzer (Franjevački trg 10), održava 27. veljače u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Raspadom Austro-Ugarske Monarhije, Međimurje, koje je stoljećima bilo dijelom ugarske županije Zala, ostalo je izvan Hrvatske, odnosno novoproglašene Države Slovenaca, Hrvata i Srba. Sustavna mađarizacija od druge polovice 19. stoljeća i strahote Prvoga svjetskog rata doveli su početkom studenoga 1918. do socijalnog i nacionalnog bunta u većinski hrvatskome Međimurju, koji je samo još više pojačao mađarski teror nad stanovništvom. Beogradska vojna konvencija obvezivala je srpske i savezničke čete, zbog čega je Narodno vijeće SHS-a bilo prisiljeno samo djelovati i, unatoč konvencijama, vlastitim dobrovoljnim snagama na Badnjak 1918. godine osloboditi Međimurje. Nakon odlaska mađarske vojske i civilne uprave iz Međimurja trebalo je ponovno normalizirati život i postaviti novu hrvatsku upravu, što je otežavala mađarska propaganda, čak i nakon mirovne konferencije u Trianonu, koja je definirala rijeku Muru kao granicu Kraljevstva SHS-a s Mađarskom.

Predavanje je pripremila Ana Šestak, kustosica u Muzeju Međimurja Čakovec, koji je uz Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije suorganizator programa.

Označeno u