Otvorenje izložbe "Papa u Izraelu" u Galerijskom centru

| 28.11.2015. u 15:04h | Objavljeno u Društvo

U utorak, 1,. prosinca, s početkom u 19 sati u prostorima Galerijskog centra Varaždin otvara se izložba fotografija „Papa Franjo u Izraelu“. Fotografije su nastale prilikom posjeta pape Franje Izraelu 2014. godine, a organizira je Galerijski centar Varaždin u suradnji sa Veleposlanstvom države Izrael.

Izložba ostaje otvorena za razgled do 14. prosinca 2015. godine.

Njezina ekselenicja Zina Kalay - Kleitman, veleposlanica Države Izrael u Republici Hrvatskoj kaže da su odnosi između Države Izrael i Svete Stolice zasnivaju se na međusobnom poštovanju i dijalogu.

- Kao što Izrael osigurava slobodu štovanja svih vjera, tako papa Franjo gradi mostove mira i bratstva između svih vjera. Posjet pape Franje nastavak je puta njegovih prethodnika: povijesnog posjeta 2000. godine pape Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI. u 2009. godine. Ti posjeti pridonijeli su procesu pomirenja, priznanja i dijaloga između Katoličke Crkve i židovskoga naroda, kao i odnosima između Izraela i Svete Stolice.

Iz Papine poslanice:

Proteklih sam dana, kao što znate, boravio na hodočašću u Svetoj zemlji. Bio je to veliki dar za Crkvu i zahvaljujem Bogu za nj. On me vodio u toj blagoslovljenoj zemlji, u kojoj se Isus uprisutnio u povijesti i gdje su se dogodili temeljni događaji za židovstvo, kršćanstvo i islam. Želim ponovo uputiti izraze svoje iskrene zahvalnosti Njegovu Blaženstvu patrijarhu Fouadu Twalu, biskupima različitih obredâ, svećenicima, franjevcima iz Kustodije Svete zemlje. Sjajni su ti franjevci! Prelijepo je ono što rade, ono što čine! “Ovo hodočašće u Svetu zemlju bilo je također prilika da utvrdim u vjeri kršćanske zajednice koje silno pate, i izrazim zahvalnost čitave Crkve za prisutnost kršćana na tome području i na čitavom Bliskom istoku. Ta su naša braća hrabri svjedoci nade i ljubavi, “sol i svjetlo” u toj Zemlji. Svojim životom vjere i molitve te hvalevrijednim odgojnim i karitativnim djelovanjem oni rade u prilog pomirenju i opraštanju, pridonoseći općem dobru društva. Ovim hodočašćem, koje je bilo prava Gospodinova milost, htio sam donijeti riječ nade, ali mi je ona i uzvraćena! Primio sam je od braće i sestara koji se nadaju “protiv svake nade” (Rim 4, 18), koji prolaze kroz mnoge patnje, poput onih koji je pretrpio onaj koji je zbog sukoba bio prisiljen pobjeći iz svoje zemlje; poput onih koje podnose oni koji su, u raznim krajevima svijeta, diskriminirani i prezreni zbog njihove vjere u Krista. Nastavimo im biti blizu! Molimo za njih i za mir u Svetoj zemlji i na čitavom Bliskom istoku. Neka molitva čitave Crkve podupre također hod prema punom jedinstvu među kršćanina, da svijet uzvjeruje u Božju ljubav koja je u Isusu Kristu došla prebivati među nama. I pozivam vas sada da molimo zajedno, da se zajedno pomolimo Gospi, Kraljici mira, Kraljici jedinstva među kršćanima, Majci svih kršćana: neka nam ona dadne mir, čitavom svijetu, i neka nas ona prati na tome putu jedinstva današnjem dobu.