Osmero učenika Glazbene škole Varaždin, članovi triju komornih sastava škole, boravili su na mobilnosti u Estoniji u okviru realizacije Erasmus+ projekta.
Kako je ovog puta mobilnost Glazbene škole u Varaždinu planirana za komorne sastave, tako su Paula Jovan, Paula Malbašić, Lucija Turk, Vita Murat, Karla Česi, Patricija Percl, Roko Kočet i David Golenja u pratnji nastavnika Davida Vukovića, nastavnika klavira i komorne glazbe, u okviru projekta Bridges of Chamber Music – Varaždin Meets Tartu boravili u Tartu-u, na Heino Elleri Muusikakool.
Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić, koji je potvrdio kako je iznimno zadovoljan što je došlo do realizacije ovog projekta, istaknuo je kako je iznimno ponosan što je Glazbena škola u Varaždinu u ovih mjesec dana realizirala dva iznimno uspješna projekta mobilnosti, u Francuskoj i Estoniji.
- Sudjelovanje u međunarodnim projektima zasigurno nije nikakva novost za Glazbenu školu u Varaždinu, ali smo kroz sudjelovanje u Erasmus+ projektima dobili mogućnost da učenici naše Škole upoznaju druge obrazovne sustave, sudjeluju na nastavi kod drugih profesora, sudjeluju na masterclassevima istaknutih glazbenika i pedagoga, nastupaju na koncertima. Vjerujem kako je to za naše učenike jedno izvanredno iskustvo, a za Glazbenu školu u Varaždinu je od iznimnog značaja. Upravo stoga sam ponosan što je upravo naša glazbena škola nositeljica Erasmus akreditacije i kako su nam prije nekoliko dana odobrena sredstva za nove projekte mobilnosti koji su nam već u planu - naglasio je.
Za vrijeme svog boravka u Tartu-u učenici su sudjelovali na individualnoj nastavi instrumenta, ali i masterclassevima s finskim stručnjakom za komornu glazbu Petjom Kainulainenom. Dva koncerta održana na Muusikakool Heino Elleri u Tartuu i jedan koncert u Tallinnu, dodatno su obogatili njihovu mobilnost, a na koncertima učenici su imali priliku predstaviti program koji su pripremili još u Varaždinu sa svojim nastavnicima komorne glazbe.
Na poziv udruge ECMTA (European Chamber Music Teachers Association) učenici su dobili priliku sudjelovati na godišnjoj konferenciji te sudjelovati na masterclassevima istaknutih stručnjaka za komornu glazbu, dok je nastavnik Glazbene škole u Varaždinu David Vuković imao priliku predstaviti Glazbenu školu u Varaždinu sudionicima konferencije, ali i održati masterclass.
- Iako su se iz Estonije vratili tek nedavno i prepuni dojmova, ova je mobilnost učenicima zasigurno pružila uvid u nove načine rada, obogatila njihovo znanje i kompetencije te će stečeno iskustvo i doživljaji na mobilnosti zasigurno biti nešto što će dugo pamtiti. Kako komorni sastavi spajaju više glazbenika u jedan ansambl, tako je ovog puta, ovaj projekt spojio Glazbenu školu u Varaždinu s kolegama iz Estonije te vjerujemo kako je ovo samo početak neke nove, buduće suradnje - poručili su iz škole.
Više fotografija pogledajte u nastavku: