Međunarodni dan sestrinstva, koji se diljemsvijetaobilježava 12. svibnja, na datum rođenja Florence Nightingale, medicinske sestre koja se istaknula svojim radom i brigom za ranjenike u Krimskom ratu, Sveučilište Sjever obilježilo je u utorak, 6. svibnja, zanimljivim i sadržajnim program. Ovaj događaj održan je u sklopu Festivala znanosti i okupio je brojne studente, profesore, uzvanike, te učenike srednjih škola medicinskog usmjerenja.
Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti su mreže i umrežavanje, a to je ujedno bio i ključni motiv predavanja i radionica kojesu se održale tijekom događanja. U današnjem globaliziranom svijetu, povezivanje i razmjena znanja postali su ključni faktori za uspješno suočavanje sa zdravstvenim izazovima. Pročelnica Odjela za sestrinstvo, izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg, istaknula je važnost izgradnje mostova među studentima, nastavnicima i mentorima, naglasivši kako razmjena ideja i iskustava čini društvo jačim i boljim.
- Zdravstvo je globalno, a izazovi s kojima se suočavamo ne poznaju granice. Važno je da, kao učenici i studenti, već sada gradite mostove i povezujete se s kolegama i mentorima, jer upravo u tome leži ključ našeg napretka i uspjeha - poručila je Neuberg.
Važnost sestrinske profesije kao i obrazovanje stručnjaka u tom području naglasila je prorektorica za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet.
- Primjenjujući svoja znanja i vještine, temeljene na dokazima, medicinske sestre i tehničari značajno utječu i doprinose na svim razinama zdravstvene zaštite - dodala je prorektorica Hunjet.
U svom obraćanju, pomoćnica za sestrinstvo ravnatelja Opće bolniceVaraždin, Željka Gajski, naglasila je kako je sestrinstvo, prije svega, poziv i način života.
- Za obavljanje ovog poziva nužno je živjeti s njim srcem i dušom. Empatija koju razvijamo kroz rad s pacijentima ključna je u ovom poslu - izjavila je Gajski, podcrtavajući ljudsku dimenziju profesije.
Važnost sestrinske profesije naglasila je i predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, doc. dr. sc. primarius Spomenka Kiđemet Piskač.
- Vi svi koji ste ovdje dodatno ulažete energiju u znanje i učenje, te time cijelom društvu šaljete poruku da su humanizam i empatija ono najvažnije - istaknula je Kiđemet Piskač.
Nakon službenog dijela programa, svi prisutni uživali su u glazbenim i glumačkim nastupima studenata Sveučilišta Sjever koji su svojim talentima obogatili ovo značajno događanje i dodatno pridonijeli svečanom ugođaju.
Obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva na Sveučilištu Sjever još je jednom pokazalo koliko je važno umrežavanje i suradnja među obrazovnim institucijama, zdravstvenim ustanovama i širom zajednicom. Svečanosti su nazočili brojni ugledni gosti, od predstavnika Županijske bolnice Čakovec, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, Doma zdravljaVaraždin, do ravnatelja i predstavnika medicinskih škola iz Varaždina, Maruševca, Koprivnice, Bedekovčine i Čakovca, te naravno studenata Sveučilišta Sjever.
Ovaj događaj pridonio je jačanju zajedništva i promicanju sestrinske profesije, koja je temelj svakog zdravstvenog sustava, a Sveučilište Sjever ponosno nastavlja doprinositi obrazovanju novih generacija zdravstvenih radnika i jačanju povezanosti između svih segmenata društva, čineći tako korak prema boljoj budućnosti u zdravstvenoj zaštiti.