Međimurski policajci u krađi su zatekli više osoba Foto: PU međimurska

FOTO: Kako se u susjednoj Međimurskoj županiji kradu drva

M.P./Varaždinske vijesti | 22.12.2015. u 09:54h | Objavljeno u Crna kronika

S dolaskom hladnijih dana i nižim temperaturama započela je sezona grijanja zbog čega policija evidentira i više šumskih krađa.

Kako su izvijestili iz PU međimurske, u razdoblju od listopada do prosinca ove godine počinjeno je 28 šumskih krađa, sa štetom od više desetaka tisuća kuna. Prošle sezone, od listopada do lipnja zabilježeno je 237 šumskih krađa, s pričinjenom štetom od nekoliko stotina tisuća kuna. Sezonu ranije evidentirano je 126 krađa, sa štetom od također nekoliko stotina tisuća kuna. Dakle, primjetan je veći porast ovih kaznenih djela.

- Kod većine šumskih krađa progon protiv počinitelja poduzima se po službenoj dužnosti, ali kada je vrijednost ukradenih drva ispod zakonskog cenzusa (manje od tisuću kuna) predmeti se rješavaju privatnim tužbama. Policija u svim slučajevima poduzima zakonom propisane mjere i radnje kako bi se počinitelji pronašli - napominju iz PU međimurske.

Jednu od najvećih šumskih krađa u posljednje vrijeme međimurski su policajci evidentirali krajem kolovoza u šumskom predjelu zvanom „Lazine“, nedaleko mjesta Plešivica, gdje je vlasnik ostao bez drvne mase u vrijednosti od oko nekoliko tisuća kuna. Počinitelje ove šumske krađe policija je uspješno otkrila te protiv njih podnijela kaznene prijave nadležnom državnom odvjetniku.

Najugroženije lokacije u Međimurju su šumski predjeli zvani Parag, Šuma zelena, Siget, Čep, Škarje i Murščak.

Policijska uprava međimurska šumskim krađama pridaje veliku pozornost te ih je postavila na sam vrh liste prioriteta te policijski službenici svakodnevno obilaze najugroženije lokacije na području županije. Ujedno, surađuju s nadležnom inspekcijom, koja je ovlašteni tužitelj u slučajevima prekršaja prema Zakonu o šumama.

- Zbog svih mjera koje poduzimamo očekujemo smanjenje broja šumskih krađa. Ujedno, apeliramo na sve vlasnike šuma da obilaze svoje parcele, kako bi i na takav način, zajedničkom suradnjom spriječili šumske krađe. Svako, molimo građane da šumske krađe prijavljuju odmah po saznanju jer tada postoji veća mogućnost da će se prikupi dokazni materijali (tragovi, korisna saznanja i sl.), a koji bi potom mogli doprinijeti otkrivanju počinitelja. Ukoliko, vlasnici primijete da su im iz šume ukradena drva, odmah neka obavijeste policiju na broj telefona 192 ili se osobno jave u najbližu policijsku postaju - ističu iz međimurske policije.

Galerija slika