Piprom i danas vlasnik zemljišta u jalkovečkoj zoni

| 8.12.2015. u 08:31h | Objavljeno u Aktualno

Poduzeće Piprom u vlasništvu Ive Podolnjak, supruge prof. dr. Roberta Podolnjaka, vlasnik je i danas nekretnine u zoni malog poduzetništva u Jalkovcu koju je svojedobno kupilo od Grada Varaždina. Ovaj podatak, koji se može provjeriti u zemljišnim knjigama Općinskog suda u Varaždinu, ide u prilog tvrdnji da se jednom od istaknutih članova Mosta pokušava diskreditirati navodnom (pre)prodajom povoljno kupljenog zemljišta iz čiste zlobe, zavisti i/li političkih interesa oko kojeg su se sada okupile nekada suprotstavljane strane.

Direktorica Piproma Iva Podolnjak i tadašnji varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok sklopili su ugovor o prodaji parcele 424/2 od 3236 kvadrata za 42 tisuće eura na temelju natječaja za prodaju zemljišta u dijelu zone malog poduzetništva u Jalkovcu i zaključka Gradskog poglavarstva od 3. veljače 2004. godine. Kako se radilo o cijeni od svega 13 eura po kvadratu Piprom, kao i drugi poduzetnici koji su kupili gradsko zemljište u bivšem vojnom poligonu i okolnom prostoru, obvezalo se platiti sve troškove priključaka i sufinancirati izgradnju komunalne infrastrukture s pet eura po kvadratu, kao i platiti 6.600 eura za angažiranu snagu električne energije. Uz to, trebalo je započeti izgradnju objekta u roku od dvije godine, a u roku od tri dostaviti popis novozaposlenih radnika temeljem kojeg može ostvariti povrat djela novca za kupnju zemljišta. Ako kupac odluči prodati zemljište, Grad ima pravo prvokupa.

Iako u zemljišnim knjigama nema dokaza da je Piprom prodao parcelu kupljenu u travnju 2004., niti je iznio bilo kakav drugi dokaz za njezinu (pre)prodaju, Nedjeljni Jutarnji objavio je kako u „Varaždinu imaju razloga sumnjati da je Iva Podolnjak izlazak iz svojih financijskih dubioza pronašla u prebijanju duga s Gramatom, kojemu je prepustila zemljište mimo odobrenja Grada i njegova prava prvokupa“. Nadalje, navodi se kako „upućeni tvrde da je 21. ožujka 2007. sklopila novi ugovor s Gramatom kojim im ustupa vlasništvo nad česticom 424/II u Poslovnoj zoni i pritom je Gramat u tom aranžmanu kvadrat koštao 62 eura - tri puta više od cijene koju je platila“.

No, tog ugovora o navodnoj prodaji Pipromovog zemljišta Gramatu spomenuti dnevni list nema. Umjesto toga, objavio je u ponedjeljak presliku Sporazuma radi osiguranja novčane tražbine prijenosom vlasništva na nekretnini koji su 2007. godine sklopili Gramat kao vjerovnik i Piprom kao dužnik. Prema njemu, ukoliko dužnik ne vrati dug u određenom rok, vjerovnik postaje vlasnik parcele u jalkovečkoj zoni.

U zemljišnim knjigama varaždinskog Općinskog suda postoji evidencija zabilježbe iz 2007. o prijenosu prava vlasništva radio osiguranja novčane tražbine Gramata, ali isto tako postoji brisovno očitovanje od 27. rujna 2010. godine, kao i naznaka u vlastovnici da parcela 424/2 danas nema tereta! Dakle, parcela je svojedobno poslužila za osiguranje tražbine, ali nije prodana, pogotovo ne po tri puta višoj cijeni i bez odobrenja Grada Varaždina, pa nije jasno gdje je tu „nezakoniti dogovor“ kojeg spominje i Jutarnji list.

Ovim se Jutarnji list, svjesno ili ne, samo uključio u pokušaj diskreditacije Podolnjaka i njegove supruge koju provodi anonimni autor kolumni jednog varaždinskog portala. Naime, još 11. studenog taj „homo democroaticus“ pisao je u kolumni „Most wanted (kratka povijest protuslovlja)“ retke koje je novinarka Jutarnjeg ovih dana samo razradila i nadopunila. Evo citata koji to najbolje pokazuje.

- Podolnjak ne samo da nije politički neovisni vijećnik nego je, upravo suprotno, cijelom svojom karijerom čvrsto prepleten s više političkih stranaka. Dobro upućeni kažu da je promijenio barem četiri stranke, od članstva u HNS-u do suradnje s Ladislavom Ilčićem i HRAST-om na prijevremenim izborima 2011. u Varaždinu, te, konačno, tvrdoglavoga podupiranja Gorana Habuša i HNS-a u Gradskom vijeću. Međutim, oni koji prate lokalnu političku scenu dobro znaju da je najzaslužniji za cjelokupnu karijeru Roberta Podolnjaka bivši gradonačelnik Čehok, koji ga je, unatoč protivljenju čak i tadašnjih svojih partnera, postavio za tajnika grada, podupirao (čak i financijski) njegovo doktorsko školovanje, izdao mu i napisao predgovor za prvu objavljenu knjigu te mu pomogao i pri zapošljavanju na Pravnom fakultetu.

Korektni odnosi pukli su navodno onoga trenutka kada je Čehok zatražio od Podolnjakove supruge da ispuni ugovor o prodaji zemljišta u zoni male privrede u Jalkovcu: kako ona nije u nekoliko godina ispunila ugovorne obveze, trebala je po ugovoru vratiti gradu zemljište, što nije učinila nego ga je prodala. Čini se da je Podolnjak tako zatvorio začarani krug, od HNS-a do HNS-a, pri čemu nadasve frapantno zvuče njegovi pozivi vijećnicima da ne traže „dlaku u jajetu“ nego da pravnim akrobacijama daju podršku promjeni koncesijskoga ugovora s Pripuzom pune tri godine otkako je Vijeće koncesiju donijelo. U najmanju ruku bizarno shvaćanje pravnih konzekvencija za jednoga ustavnoga stručnjaka i nastavnika Pravnog fakulteta. Ne bi nas začudilo da, upravo zahvaljujući svojim bizarnim pravnim shvaćanjima, Podolnjak ne prihvati fotelju ministra pravosuđa, navodi anonimni autor.

Zbog ovih i sličnih kleveta Podolnjak je najavi tužbu. Zacijelo ne jednu. Ukoliko do njih uistinu dođe, bit će zanimljivo vidjeti tko stoji iza napada na njega i s kojim razlogom, iako su neki već uvjereni da je iz do sada napisanog sve više nego jasno…