Pedijatrica Kolarek Karakaš o širenju zaraza među djecom: "Nema mjesta panici" Foto: VV arhiva

Pedijatrica Kolarek Karakaš o širenju zaraza među djecom: "Nema mjesta panici"

| 19.12.2022. u 16:00h | Objavljeno u Aktualno

Posljednjih se dana govori o valu infekcija respiratornim sincicijskim virusom (RSV) i streptokokom te punim pedijatrijskim odjelima, stoga smo o ovim oboljenjima pitali varaždinsku pedijatricu i predsjednicu Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju dr. Mirjanu Kolarek Karakaš.

- Istaknula bih da je u svakoj bolesti najvažnije procijeniti težinu bolesti. Uzročnik je u drugom planu, on nas tek upućuje što možemo očekivati od bolesti i čime započeti terapiju. Naime, isti uzročnik može izazvati različite kliničke slike i stupnjeve bolesti, ovisno o dobi djeteta i njegovom imunološkom statusu – istaknula je.

Što se tiče RSV-a, naglasila je da je uobičajen za ovo doba godine te da za pedijatre to nije ništa neočekivano niti iznenađujuće.

- Veća je raširenost RSV-a u dječjim vrtićima jer su djeca u zatvorenom prostoru i uvijek je netko mogući izvor zaraze. Prenosi se kapljičnim putem, kašljem, kihanjem pa i govorom. Postoji mogućnost kliconoštva, što znači da dijete može u sebi nositi RSV, ali bez simptoma – kazala je dr. Kolarek Karakaš i napomenula da kod djeteta treba znati procijeniti koliko je njegova bolest opasna.

- RSV može izazvati kod nekih samo šmrcanje, kod djece do 6 mjeseci bronhiolitis, kod starijih bronhitis, a kod svih je moguća komplikacija poput virusne upale pluća. Klinička slika bolesti uzrokovane RSV-om nije strogo specifična - šmrcanje, grlobolja, kašalj i povišena temperatura, koja nije nužna – pojasnila je.

Dijagnoza se postavlja brisom nosa, a dr. Kolarek Karakaš ukazuje da se danas uzima više brisova na RSV pa ima i više pozitivnih nalaza.

- Specifičnog lijeka nema, uglavnom se provodi simptomatska terapija. Bakterijske komplikacije se liječe antibioticima. Postoji mogućnost preventive kod najmlađih, prijevremeno rođene djece. Synagis, monoklonska antitijela, daju se djeci s visokim rizikom za teške forme bolesti uzrokovane RSV-om, a to su djeca rođena u 35. tjednu trudnoće ili ranije, koja su na početku zime bila mlađa od 6 mjeseci, djeca liječena zbog bronhopulmonalne displazije ili djeca sa značajnom kongenitalnom bolešću srca - istaknula je pedijatrica.

A kako spriječiti zarazu? Dr. Kolarek Karakaš preporučuje roditeljima da za vrijeme najjačeg pobola, ako je moguće, djecu ostave kod kuće te da ne odlaze s njima na veća okupljanja, u trgovine i sl.

Što je rekla o zarazi streptokokom, zašto smatra da nema mjesta panici, kakav je savjet dala roditeljima, ali i do kakvih problema dolazi zbog nedostatka pedijatara, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...

Facebook komentari
Komentari ispod članaka ni na koji način nisu stavovi uredništva Varaždinskih vijesti te su za njih odgovorni isključivo čitatelji. Ističemo kako je stav redakcije da je zabranjeno vrijeđanje, govor mržnje te poticanje diskriminacije na osnovi rase, etničke pripadnosti, boje kože, spola, jezika, vjere, dobi, rodnog identiteta ili spolne orijentacije. Svi komentari za koje uredništvo procijeni da su neprikladni bit će obrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim tijelima.
Povezani članci