Nikola Kosec nastupio na 10. Svjetskom prvenstvu za plivačice i plivače sa Down sindromom u Portugalu

Varaždinske vijesti | 25.10.2022. u 10:35h | Objavljeno u Sport

Na 10. Svjetskom prvenstvu za plivačice i plivače sa Down sindromom koje se od održalo od 17. do 22. listopada u Albufeiri, u Portugalu Hrvatsku su predstavljale Lucija Mijolović uz pratnju trenerice Danijele Kurtin iz PK Zadar, Marija Pinjuh uz pratnju trenera Ivana Perzela iz PK Natatora te jedini muški predstavnik Nikola Kosec, uz pratnju trenerice Višnje Bunić iz varaždinskog PK Vidra.

Trostrukom najboljem sportašu s invaliditetom Grada Varaždina, jednom od najboljih plivača s Down sindromom u Europi Nikoli nakon dva nastupa na Europskom prvenstvu za DS na Sardiniji 2019. te Ferari u Italiji 2021. ovo je bio prvi nastup na svjetskom prvenstvu, na kojem je Nikola imao 6 starteva, 50 m prsno, 50 m slobodno, 50 m leđno i 50 m delfin te 100 m slobodno i 100 m leđno u kategoriji seniora.

U jakoj konkurenciji od 50 seniora iz cijelog svijeta zauzeo je 14. mjesto na 50 m leđno, od 62 seniora zauzeo je 16. mjesto na 50 m deflin, od 29 seniora zauzeo je 18. mjesto na 100 m leđno, od 74 seniora zauzeo je 25. mjesto na 50 m slobodno te je od 55 seniora zauzeo 33. mjesto na 100 m slobodno.

Kosec je kao senior prvi dan na svom prvom svjetskom prvenstvu plivao 100 m slobodno i 50 m leđno; 100 m slobodno isplivao je za 1:32:43 čime je zauzeo 33. mjesto dok je 50 m leđno isplivao za 46:80 stotinki i zauzeo 14. mjesto.

Drugi dan odplivao je 50 m delfin za 40:90 čime je zauzeo 16. mjesto i popravio svoje najbolje vrijeme za 5 sekundi.

Da li zbog kombinacije umora i prehlade treći dan prvenstva Kosec nije imao dobar plivački dan; sa 1:48:42, skoro 9 sekundi sporije od njegovog najboljeg vremena na 100 m leđno zauzeo je 18. mjesto dok je 50 m prsno isplivao za 52:63 što je u razini njegovog najboljeg vremena no zbog kombinacije delfin tehnike nažalost je bio diskvalificiran.

Posljednji dan prvenstva u subotu 22. listopada imao je jedan start. Dionicu od 50 m slobodno odplivao je za 37:60 čime je završio svoje prvo svjetsko prvenstvo kao 25 senior na 50 m slobodno.