VIDEO Jana Koščak prvakinja Europe s trenutno najboljim rezultatom sedmoboja sezone u svijetu

| 6.7.2022. u 08:03h | Objavljeno u Sport

Mlada Varaždinka i članica AK Slobode Jana Koščak je mlađejuniorska prvakinja Europe u sedmoboju na prvenstvu koje se održava u Jeruzalemu. To je prvo hrvatsko europsko zlato u ovoj kategoriji.

Jana Koščak je osvojila 6106 bodova, što je najbolji rezultat u svijetu ove godine u njenom uzrastu, ispred srebrne Mađarice Kriszt koja je s osobnim rekordom došla do 5794 bodova i brončane Njemice Messing koja je osvojila 5690 bodova.

Jana je u posljednju disciplinu sedmoboja 800 metara ušla sa 299 bodova prednosti pred Mađaricom Kriszt koja je došla sa slabijim rezultatom od nje na prvenstvo. Jana je imala 2:24.45. Sjajna je bila Britanka Hembridge sa 2:14.68. Jana je išla svoju utrku, istrčala odličnih 2:23.96 za 4. mjesto, svoj najbolji rezultat uopće i na pravi način osvojila zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u natjecanju u kojem je upisala pet svojih osobnih rekorda.

Također je u disciplini skoka u vis čak napravila rijetko viđen pothvat te čak četiri puta rušila vlastiti rekord. Nakon što je preskočila 160 cm, sljedeća visina joj je bila 169 cm, a kod 172 cm je već sama sebi bila konkurencija. Kada je preskočila 175 cm je izjednačila svoj najbolji ovosezonski rezultat, a zatim je sa skokovima preko 178, 181, 184 i 187 centimetara, svaki puta rušila vlastiti rekord i to sve iz prvih pokušaja.

Roko Farkaš je u Jeruzalem donio najbolji mlađi juniorski rezultat Europe na 100 metara, a u finale je ušao kao drugoplasirani u svojoj skupini sa 10.47, što je bilo ukupno peto vrijeme polufinala. Na kraju je u finalu osvojio peto mjesto sa 10,47, dok je zlato odnio Poljak Zakrzewski sa 10.32, srebro Šveđanin Hughes sa 10.36, a broncu Nijemac Wallstein sa 10.44.