Ekipni prvaci Hrvatske u maratonu za 2020. godinu, članovi AK Varaždin Foto: AK Varaždin

Ekipa Atletskog kluba Varaždin osvojila naslov prvaka Hrvatske u maratonu

| 17.11.2020. u 10:30h | Objavljeno u Sport

Na Plitvičkim jezerima je u odličnoj organizaciji AK Plitvice održan jubilarni 35. Plitvički maraton. Svakako jedan od najtežih, ali ujedno i jedan od naših najljepših maratona jer zaista je poseban događaj trčati u prekrasnom okruženju Nacionalnog parka Plitvice.

S obzirom na epidemiološku situaciju puno toga oko same utrke bilo je mnogo skromnije u odnosu na prijašnje godine, ali ni to sve nimalo nije umanjilo ljepotu i draž Plitvičkog maratona. Bilo je znatno manje natjecatelja, ali najbitnije da se maraton ipak održao. Ukupno je u svim utrkama (5 kilometara, 21 kilometar i 42 kilometra) nastupilo 330 natjecatelja.

Utrku na 5 kilometara uspješno je završilo 73 natjecatelja, a najbolji je bio Josip Oulovsky (16:53), dok je u ženskoj konkurenciji u pravoj trening utrci uvjerljivo pobijedila članica AK Varaždin Maja Pačarić (19:06). Utrku na 21 kilometar uspješno je završilo 128 natjecatelja, a pobjednik je bio Ivan Dračar (AK Agram) – 1:13:35 te u ženskoj konkurenciji Valentina Valjak (NIVA SPORT, 1:44:46). Od članova AK Varaždin Željko Miklaužić bio je 30. (1:50:21), Janko Havaš 34. (1:51:24),Dario Dilber 35.(1:51:30) i Juraj Havaš je okončao na 91. mjestu (2:12:47).

U ženskoj konkurenciji Ana Sajko bila je 7. (1:57:48).S obzirom da se utrka maratona bodovala za Pojedinačno i ekipno Prvenstvo Hrvatske, AK Varaždin je nastupio u trenutno najjačem sastavu. Stazom dužine 42 kilometra odtrčala je petorka u sastav: Andrej Hladnik, Matija Zadravec, Zoran Križanić, Dinko Solić i Melko Ciglar. Marljivo su trenirali kroz cijelu godinu i zaista bi bila šteta da se ovaj maraton nije održao.

Najbolji je bio Andrej Hladnik na 4. mjestu (2:46:00) s novim osobnim rekordom na ovoj iznimno teškoj stazi. Cijelu je utrku kontrolirao i u drugom dijelu još ubrzao te na samom kraju stizao trećeplasiranog Ivana Bulića (AK Dubrovnik, 2:45:48), no nedostajalo je još samo 12 sekundi do pobjedničkog postolja. Peto je mjesto s pametno istrčanom utrkom te izvrsnim rezultatom (2:48:42) zauzeo je Matija Zadravec.

Na 6. mjesto i možda veliko iznenađenje za mnoge plasirao se Zoran Križanić koji je u svojem premijernom nastupu u maratonu istrčao također odličnih 2:54:59. Na 14. mjesto plasirao se Dinko Solić, koji je također istrčao vrlo dobru utrku i na ovoj iznimno teškoj stazi uspio istrčati svoj novi osobni rekord (3:12:23.) Melko Ciglar koji je također istrčao svoj prvi maraton u vremenu 3:30:58 i zauzeo 29. mjesto. Pobjednik maratona bio je Goran Murić (AK Forca, 2:41:11.) dok se na 2. mjesto plasirao Dejan Radanac (AK Sljeme, 2:43:03)

Za ekipno PH bodovalo se troje najboljih iz kluba, a ekipa AK Varaždin u sastavu Andrej Hladnik, Matija Zadravec i Zoran Križanić sa zbirnim vremenom 8:29:41 uvjerljivo je pobijedila, čime su postali prvaci Hrvatske za 2020. godinu, ponovivši tako uspjeh ostvaren 2017. godine (Goričanec, Cenko, Huzjak). Drugo mjesto osvojili su članovi AK Forca (8:49:48), a 3. ekipa AK Sljeme (9:17:30).

U štafetnoj utrci ekipa Hrvoja Rupčića Vujec Running team Ying osvojila je 2. mjesto.