Dva državna rekorda i četiri medalje AK Slobode na višebojskom prvenstvu

vv | 27.2.2024. u 08:35h | Objavljeno u Sport

Proteklog vikenda (24.-25. veljače 2024.) na Zagrebačkom Velesajmu održano je Dvoransko prvenstvo Hrvatske u višebojima, u organizaciji AK Dinamo Zrinjevac. Atletski klub „Sloboda“ Varaždin predstavljalo je devet atletičara, koji su osvojili čak četiri medalje u raznim kategorijama te su oborena dva državna rekorda.

Roko Farkaš poboljšao je vlastiti državni rekord u juniorskom sedmoboju. U dva dana natjecanja sakupio je 5666 bodova, što je bolje od starog rekorda za gotovo 600 bodova te peto mjesto na svjetskim juniorskim tablicama. Roko je započeo svoj višeboj istrčavši 6.85 na 60m, zatim doskočio do 7.37m u skoku u dalj, da bi kuglu 6kg bacio 14.42m i skočio 201cm u vis. Drugi dan natjecanja otvorio je rezultatom 8.28s u utrci na 60m prepone, nakon čega je preskočio 4.10m u skoku s motkom i zaključio natjecanje utrkom na 1000m za 2:56,19min. Ovim rezultatima Roko je obranio titulu juniorskog prvaka Hrvatske u sedmoboju, te bio jedini zlatni Varaždinac na ovom Prvenstvu.

Na postolju iste discipline našao se i Janko Kišak, ponajbolji hrvatski preponaš, također predstavnik AK Sloboda koji je ovog vikenda izašao iz komfor zone i okušao se u sedmoboju. Valja istaknuti da je Janko u drugom danu sedmoboja bio najbolji u utrci na 60m s preponama gdje je poboljšao vlastiti državni rekord istrčavši 7.83s. S konačnim rezultatom od 4347 bodova Janko je bio srebrni na ovom Prvenstvu, u svojem prvom sedmoboju karijere. Ostali Jankovi rezultati bili su redom: 7.05 na 60m, 6.45m u skoku u dalj, 12.49m u bacanju kugle, 1.77m u skoku u vis, 2.50m u skoku s motkom te 3:45.16min na 1000m.

Srebrom se okitio i kadet Marko Zrnić u kadetskom petoboju. Prvog dana natjecanja nastupio je u pet disciplina te postao viceprvak Hrvatske s 2733 boda. Marko je slavio u utrci na 60m prepone (8.60s), bio je četvrti u skoku u vis (162cm), 12. u bacanju kugle 4kg (7.57m), drugi u skoku u dalj (5.71m) te peti u utrci na 800m (2:24.64min).

Naša najmlađa predstavnica Issa Vlahek također se okitila medaljom već prvog dana Prvenstva. Issa je bila brončana u troboju za limačice s 1177 bodova, nakon što je bila najbrža u utrci na 60m (8.81s), u skoku u dalj doskočila je do 11. mjesta (3.89m), a u bacanju kugle (2kg)  bila je 6. (6.17m).

Lovro Stančin završio je svoj nastup u četveroboju za mlađe kadete na 7. mjestu nakon što je u četiri discipline sakupio ukupno 1126 bodova. Utrku na 55m prepone istrčao je za 9.92s, kuglu (3kg) je bacio 6.55m, skočio 4.71m u dalj te istrčao 400m za 1:05.04min.

Kod mlađih kadetkinja predstavljale su nas Heidi Premužić i Lana Sačić u četveroboju. Heidi je bila 8. s 1747 bodova, a Lana 12. s 1659 bodova. Djevojke su se natjecale u utrci na 55m prepone, skoku u dalj, bacanju kugle (2kg) te utrci na 400m. Heidi je bila bolja u utrci 55m prepone (9.74s) i utrci na 400m (1:11.58min), dok je Lana bila bolja u tehničkim disciplinama, skoku u dalj (4.71m) i bacanju kugle (7.38m).

Natjecanje su zatvorile kadetkinje utrkom na 600m, zadnjom disciplinom petoboja, u kojem su Eva Šamarija i Iris Lekić zauzele 11., odnosno 19. mjesto. Prije toga natjecale su se u utrci 60m prepone, skoku u dalj, bacanju kugle (3kg) te skoku u vis, gdje je Eva skupila 2375, a Iris 1402 boda.