Andrej Hladnik prvak Hrvatske na 50 kilometara, muška ekipa AK Varaždin također zlatna

Varaždinske vijesti | 6.3.2024. u 18:15h | Objavljeno u Sport

U Slavonskom Brodu, u odličnoj organizaciji UMK Mazator, održana je tradicionalna 7. Polojska ultra, na kojoj su nastupili i članovi Atletskog kluba Varaždin. Specifičnost ovog natjecanja su ultraške utrke na 50 i 100 km kako u pojedinačnoj tako i u ekipnoj konkurenciji.

Za sve one kojima su navedene dionice ipak bile malo previše ponuđene su i razne štafete po 25 km (2 x 25 i 4 x 25) u raznim muškim ili ženskim kombinacijama odnosno i mix štafeta muško/žensko. Ukupno je u svim navedenim utrkama nastupilo oko 400 natjecatelja.

Ovogodišnje izdanje Polojske ultre bilo je iznimno važno jer se bodovalo za pojedinačno i ekipno Prvenstvo Hrvatske na 50 km i 100 km.

S obzirom na to da od prošle godine AK Varaždin nosi titulu ekipnog prvaka Hrvatske u maratonu u klubu su se odlučili za nastup i na ovoj stazi koja je ipak dulja “samo” 8 km, a Marku Martinčiću je to i dalje bilo malo pa se on odlučio za 100 km.

Andrej Hladnik opravdao je ulogu favorita i u drugom dijelu staze, nakon 35 km, odvojio se od pratitelja Kristijana Rubinića i Ante Živkovića te uvjerljivo pobijedio i prvi protrčao ciljem u vremenu novog državnog rekorda na 50 km koji sada iznosi 2:57:08.

Ovom novom pobjedom i titulom prvaka Hrvatske Hladnik je još jednom samo potvrdio kako je trenutno jedan od najboljih dugoprugaša Hrvatske.

Cijelu utrku trčao je u ujednačenom i kontroliranom ritmu bez ikakve krize, a sam rezultat govori kako je trenutno u životnoj formi. Drugim mjestom morao se zadovoljiti Kristijan Rubinić (AK Jastreb) sa 2:59:52 dok je 3. mjesto osvojio Ante Živković (AK Fit) sa 3:04:19.

Velike čestitke idu i Tomislavu Vertuš bio je 8. sa 3:23:21, a Bruno Hlebar 9. sa 3:23:30. Oni su si i u prolazu maratona rušili osobni jer su maraton prošli malo ispod 2:50.

U ženskoj konkurenciji naslov je osvojila Nataša Šustić s također novim državnim rekordom u vremenu 3:22:32, druga je bila Marisa Cortright (3:36:58), a treća Marija Vrajić (3:38:22).

Na dvostruko dužoj dionici od 100 km naslov prvaka Hrvatske u muškoj konkurenciji osvojio je Dejan Radanac koji je ovu dionicu pretrčao za 6:49:18 i postavio novi državni rekord, drugi je bio Mirko Bićanić (6:53:19), a treći Zdravko Jadrijev (7:18:51).

Član AK Varaždin Marko Martinčić također je istrčao fantastičnu utrku i s vremenom 7:47:31 osvojio 5. mjesto. Cijelu utrku je dobro kontrolirao i trčao dosta ujednačeno, a nakon 75. km osjetilo se ipak malo umora i došlo je do manjeg pada u ritmu.

No, usprkos svemu izdržao je do kraja i ostvario izniman rezultat i plasman. U ženskoj konkurenciji naslov prvakinje Hrvatske osvojila je Mirjana Šimek Bilić u vremenu 7:34:38, druga je bila Veronika Jurišić (8:08:38), a treća Ines Jozić (8:25:27).

Budući da su se vremena troje najboljih iz ekipa bodovala za ekipno PH, trojac AK Varaždin u sastavu: Andrej Hladnik, Tomislav Vertuš i Bruno Hlebar s ukupnim vremenom 9:43:59 uvjerljivo su pobijedili ispred AK Fit (Ante Živković, Bojan Kuljić, Hrvoje Tržić) s ukupnim s vremenom 10:15:05 i AK Žumberak (Ivan Gale, Mario Kalpić, Ivo Katušić) s ukupnim vremenom 10:31:46.

U natjecanju za Ekipno prvenstvo Hrvatske na 50 km u ženskoj konkurenciji najbolje su bile članice AK Sljeme (Nataša Šustić, Marisa Cartright, Mirjana Šimek Bilić) s ukupnim vremenom 10:45:49, drugi je bio UMK Mazator (Ines Jozić, Sendi Štrbac, Marijana Kolovrat) s ukupnim vremenom 12:32:59, a treći AK Fit (Dubravka Mesec, Karmen Paškvalić, Katarina Kokan) s ukupnim vremenom.

Osim nastupa na službenom PH, AK Varaždin je imao jednu ekipu u utrci štafeta i to u utrci na 100 km (4 x 25 km). Ekipa u sastavu: Ino Šepec (1. izmjena – 1:37:01), Viktor Sabo (2. izmjena – 1:39:25), Josip Mijaković (3. izmjena 1:47:03) i Karmelo Mrvica (4. izmjena 1:31:57) ipak je prva protrčala ciljem na ovogodišnjoj Polojskoj ultri u vremenu 6:35:25.

Svi su bili jako vrijedni i istrčali su odlične utrke u granicama svojih mogućnosti i vrlo blizu osobnih rekorda u prolazu na 21 km. Najbolji je bio Karmelo sa prosjekom 3:40/km. Drugo mjesto osvojili su dečki iz URT “NEXE TEAM” Našice u vremenu 6:44:22 dok su treći bili dečki iz AK Vrbovec 1 u vremenu 7:13:11.