Moderni način života sve češće utječe na dječji vid: Što roditelji mogu učiniti

vvm | 11.7.2025. u 10:00h | Objavljeno u Sponzorirano

Današnja djeca često svakodnevno provode više sati ispred ekrana, bilo da se radi o učenju, igranju igrica ili gledanju crtića te je sveviše najmlađih koji imaju problema s vidom. Stručnjaci upozoravaju da se mnogi problemi mogu spriječiti ili uspješno liječiti ako se otkriju na vrijeme. Iako roditelji često misle da će dijete samo reći da ne vidi dobro, u praksi to rijetko bude slučaj i zato su redoviti pregledi vida nezaobilazan dio brige o dječjem zdravlju.

Rani pregledi vida ključni su za razvoj

"Za prvi dječji oftalmološki pregled nikada nije prerano. Pregled se može obaviti već u prvim danima nakon rođenja, osobito ako postoji sumnja na očne bolesti. Kasnije je važno reagirati čim roditelji primijete bilo kakve promjene", objašnjava Antonija Grgurević Turković, dr. med., specijalistica oftalmologije i optometrije iz Croatia Poliklinike Varaždin.

Antonija_MAR00164_pp_1.jpg

Ova stručnjakinja dodaje i da su današnji pregledi, zahvaljujući suvremenoj tehnologiji, brži, precizniji i djeci ugodniji. „Djeca se ne boje, a roditeljima sve detaljno objasnimo. Zato pregledi često prođu u igri i bez straha.“

Razvoj vida u djetinjstvu prolazi kroz nekoliko važnih faza, od nesigurnog praćenja predmeta do razvijanja preciznog 3D vida uz pravilnu koordinaciju očiju. Već u prvim mjesecima roditelji mogu primijetiti znakove koji upućuju na moguće smetnje, poput „bježanja“ oka, stalnog trljanja očiju ili promašivanja igračaka. „Roditelji su ti koji prvi mogu primijetiti promjene, a rana dijagnostika ključna je za sprječavanje slabovidnosti“, naglašava dr. Grgurević Turković.

Posebnu pažnju treba obratiti i na znakove poput titranja očiju lijevo-desno (nistagmus), razlike u izgledu zjenica (različita veličina i promijenjeni refleks) ili spuštenih vjeđa koje prekrivaju zjenicu. Jedan od češćih problema kod beba je i stalno suzenje i sekret u jednom ili oba oka zbog zaostale opne u suznom kanaliću, što se najčešće povuče do prve godine. „Roditeljima pokazujemo kako pravilno održavati higijenu oka i provoditi jednostavne masaže, a rijetko je potreban operativni zahvat ukoliko se simptomi ne povuku nakon prve godine života“, dodaje dr. Grgurević Turković.

Slabovidnost se može spriječiti

S polaskom u vrtić i školu roditelji mogu primijetiti da se dijete približava ekranu, žmirka ili naginje glavu. „To su često prvi znakovi kratkovidnosti ili astigmatizma koje dijete pokušava kompenzirati položajem glave ili približavanjem predmetima. Zato prvi preventivni pregled preporučujemo u četvrtoj godini života, čak i ako nema simptoma“, savjetuje dr. Grgurević Turković.

Jedan od glavnih razloga porasta kratkovidnosti je dužina vremena koje dijete provodi pred ekranima te premalo boravka na otvorenom. „Idealno bi bilo da dijete što više vremena provodi vani, gledajući u daljinu. To je najbolja prevencija kratkovidnosti. S druge strane, čim postoji potreba za naočalama, potrebno je reagirati. To posebno vrijedi za djecu čiji roditelji imaju visoke dioptrije“, ističe dr. Grgurević Turković.

Antonija_MAR00190_pp_1.jpg

Stručna pomoć dostupna je na jednom mjestu

Dobra vijest je da roditelji u Croatia poliklinici u Varaždinu imaju gdje potražiti sve odgovore i kvalitetnu brigu za vid svog djeteta. Tamo postoji cijeli odjel posvećen upravo dječjoj oftalmologiji i optometriji, gdje se provodi kompletna dijagnostika, od osnovnog pregleda, strabološkog pregleda za djecu sa sumnjom na strabizam, do propisivanja korekcije naočalama ili kontaktnim lećama i praćenja napretka.

Briga o očima traje cijelo djetinjstvo – uz podršku vodećih stručnjaka

Briga o očima ne prestaje s prvim pregledom, već traje cijelo djetinjstvo i mladost. Najvažnije je znati da s pravovremenim pregledom i stručnom brigom, kakvu mogu dobiti u Croatia poliklinici, djeca mogu zadržati dobar vid i bezbrižno uživati u djetinjstvu, gledajući svijet oko sebe jasno i bez prepreka.

Danas Croatia poliklinika, koja je već gotovo dva desetljeća prepoznata kao lider u privatnom zdravstvu u Hrvatskoj, osim u Varaždinu, djeluje u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Puli, Koprivnici, Osijeku, Zadru i Dubrovniku, a njezin tim uključuje vodeće stručnjake iz 22 različita medicinska područja. Pacijenti ove Poliklinike na preglede čekaju minimalno, a za preglede se mogu naručiti telefonski, mailom ili osobnim dolaskom u jednu od Poliklinika.

Više informacija o uslugama Croatia poliklinike možete pronaći ovdje.