Interes za solare je sve veći iz godine u godinu jer građani sve više prepoznaju prednosti ulaganja u obnovljive izvore, posebno s obzirom na visoke cijene energije i sve veću ekološku osviještenost, a ulagati u solarnu elektranu i dalje ima jako puno smisla, unatoč državnim subvencijama za električnu energiju, naglašava Emil Zebec, direktor poduzeća Elzeb, koja je postavila stotine solarnih elektrana u Hrvatskoj i inozemstvu.
Kako ukazuje Zebec, subvencije su privremene mjere i ne zna se koliko će trajati, dok je solarna elektrana trajno rješenje koje vlasniku osigurava dugoročnu neovisnost o cijenama energije.
- Isplati se posebno ulagati kućanstvima koja imaju veću potrošnju, grijanje na struju (dizalica topline, klima), ali i malim poduzetnicima, obrtima i OPG-ovima. Zato je povećan interes i kod malih obrtnika i OPG-ova koji žele smanjiti operativne troškove. Sve više ljudi traži rješenja “ključ u ruke”, što je upravo ono što ELZEB nudi – od projektiranja do montaže i dokumentacije, naglašava.
PUNIONICE ZA ELEKTRIČNA VOZILA Solarna tehnologija napreduje vrlo brzo. - U ELZEB-u koristimo najnovije panele TOPCon tehnologije (Trina Solar, Solvis, Canadian Solar) s visokim stupnjem iskoristivosti i garancijom od minimalno 25 godina, kao i invertere Huawei i SolarEdge s optimizatorima. Montažu vršimo na kvalitetnim konstrukcijama Nika ili K2, a sve više ugrađujemo i punionice za električna vozila, veli Zebec. Poduzeće posluje od 1993 godine, što znači da se 32 godine bavi tehnološkim inovacijama na području elektronike i elektrotehnike, a zadnjih 12 godina je veliki dio poslovanja usmjerilo na ugradnju solara. - Do sada smo izgradili više od 900 elektrana na privatne kuće, kao i na poslovne prostore. Postavljamo kvalitetne marke Trina Solar. Solvis i Canadian Solar. Od invertera uglavnom preporučujemo SolarEdge s optimizatorima, Huawei i SMA. Zahvaljujući dvanaestogodišnjem iskustvu i više stotina izvedenih sustava, znamo prepoznati kvalitetna rješenja i dugoročnu pouzdanost, naglašava Zebec. U Njemačkoj su balkonske elektrane pravi hit, no kod nas su tek u začetku. - Iako ima interes, kod nas još nisu dovoljno zakonski i mrežno podržane kao kod njih. No, očekujemo da će se i to s vremenom promijeniti, posebno zbog sve veće potrebe za decentraliziranom proizvodnjom energije, pojašnjava.
Solarna elektrana može značajno smanjiti vaše račune za struju tako što omogućuje proizvodnju vlastite električne energije, smanjujući potrebu za kupnjom iste od distributera.
- Time se izravno smanjuju mjesečni troškovi, a višak proizvedene energije može se iskoristiti za dodatne uštede ili čak povrat kroz mrežu, ovisno o modelu obračuna. S obzirom na to da su dani sve duži i Sunce sija sve više, upravo sada ulazimo u razdoblje kada solarne elektrane daju maksimalne rezultate. To znači da možete početi ostvarivati energetski plus u kilovatima (kW) već od sada, što će dodatno ubrzati povrat investicije i povećati uštede na računima, objašnjava.
Prema iskustvu tvrtke ELZEB d.o.o., koja iza sebe ima više od 900 izvedenih solarnih projekata, pokazalo se da se ulaganje u solarnu elektranu najviše isplati kućanstvima s većom dnevnom potrošnjom električne energije, osobito onima koja koriste više električnih uređaja i trošila.
ELZEB d.o.o. korisnicima nudi stručno savjetovanje, tehničku podršku te optimizaciju sustava, kako bi investicija bila maksimalno isplativa. - Zahvaljujući sve snažnijem suncu i novim tehnologijama, mnogi već danas proizvode višak električne energije i vraćaju uloženo brže nego što su očekivali, otkriva Zebec. U ELZEB d.o.o. pružaju i punu podršku klijentima kod prijave na javne pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. - Klijente vodimo kroz cijeli postupak – savjetujemo što je potrebno prikupiti, na što obratiti pažnju te pravovremeno obavještavamo o otvaranju natječaja i važnim rokovima. Važno je naglasiti da uvjeti svakog natječaja Fonda nisu isti, a poznati su tek nakon službenog objavljivanja javnog poziva. Zato je važno planirati, a mi ćemo vas na vrijeme informirati o svim aktualnim zahtjevima, ukazuje. Također, nude i mogućnost cesije za korisnike kojima su sredstva odobrena – što znači da Fond izravno isplaćuje subvenciju nama kao izvođaču, a korisnik ne mora sam unaprijed financirati puni iznos.- Uz savjetovanje oko prijave na Fond, naravno, ELZEB d.o.o. izrađuje kompletnu tehničku dokumentaciju za HEP, projektira, montira i pušta elektranu u pogon – sve po principu “ključ u ruke”. Klijent je tako oslobođen administrativnih procedura, a mi se brinemo za tehničku i organizacijsku realizaciju. Stoga, ako razmišljate o vlastitoj solarnoj elektrani, slobodno nam se obratite – rado ćemo vam pomoći pripremiti se za javni poziv i realizirati projekt od ideje do pogona, naglašava Zebec,
- Takva kućanstva ostvaruju najbrži povrat ulaganja i najveće uštede kroz godine. Povrat investicije u većini slučajeva ostvaruje se unutar 4 do 6 godina, dok korisnici koji ostvare sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) mogu povrat vidjeti i znatno ranije. Budući da solarni paneli imaju vijek trajanja od 25 i više godina, nakon otplate sustava, sva proizvedena energija zapravo predstavlja čistu uštedu za kućanstvo, ukazuje Zebec. Trošak ugradnje, kako dodaje, ovisi o instaliranoj snazi i ugrađenoj opremi.
- Trošak ugradnje solara varira, ali za prosječno kućanstvo iznosi oko 4.000 do 8.000 eura – ovisno o snazi elektrane. No, zahvaljujući redovnim javnim pozivima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, moguće je ostvariti i do 50% sufinanciranja troškova, što značajno smanjuje financijski teret. Dodatna prednost je u tome što, kako cijene električne energije rastu, isplativost solarnih sustava postaje još veća. Uz najnovije panele N-type tehnologije koje odlikuje visoka učinkovitost i dugi vijek trajanja, korisnici mogu računati na stabilnu proizvodnju energije i desetljeća uštede. S obzirom na kvalitetu materijala i testiranja kroz različite uvjete, korisnici mogu biti sigurni da njihova solarna elektrana neće samo trajati, već će vam i dugoročno donositi značajne uštede na računima za struju, upozorava Zebec.