Nakon 10 dana pješačenja kroz šest hrvatskih županija Marijan Martan je u petak stigao u Škabrnju i tako okončao svoj 350 kilometara dug put, koji je prošle srijede počeo na spomen obilježju u Ivancu.
Na ulazu u Škabrnju pridružili su mu se članovi Organizacijskog odbora Hodnje predvođeni predsjednikom Zvonimirom Grđanom, te s njim skupa, simbolično, prošli posljednjih 500-tinjak metara do crkve u Škabrnji.
U ime domaćina dočekao ih je načelnik Općine Ivan Škara, te Amalija Mišlov Blagojević ispred Ministarstva hrvatskih branitelja Područne jedinice Zadar.
Stigli su i Martanova kćerka Ljiljana, zet Miroslav, unuk Jakov, te ivanečke obitelji Belcar i Varga, koji ovih uskrsnih dana borave na širem zadarskom području, te su se, znajući za dolazak izaslanstva iz Ivanca, priključili ovom događaju.
Nakon pozdrava i zahvale uslijedila je zajednička kava i izmjenjivanja dojmova i međusobnog upoznavanja s kulturno povijesnim znamenitostima svojih krajeva. Svima koji su pomogli u ovom projektu, jednako kao i na lijepom dočeku domaćinima, zahvalnost je izrazio Zvonimir Grđan.
Na svoj se put osvrnuo i sam Martan, koji je nakon darivanja načelnika Škare i izaslanice Mišlov Blagojević medenim srcima Licitarstva Slavica Klenovnik, kazao kako je, za razliku od prošlogodišnje Hodnje Ivanec – Vukovar, ova bila neusporedivo izazovnija.
Posebno su mu, zbog hladnoće, pa juga praćenog jakim vjetrom, dijelom i kišom, teški bili dijelovi kroz Liku i velebitske obronke, kazao je. No zahvaljujući stalnom supportu, ekipi koja mu je u svakom momentu bila na pomoći, a i snažnoj želji da dođe do kraja puta u slavu onima koji su dali živote za Domovinu, uspio je u svome naumu.
Potom je na spomen obilježju Masovne grobnice u Škabrnji odana dužna počast stradalima. Zahvalnost uključenima u Hodnju izrazio predsjednik UDVDR Ogranak Ivanec Ljudvek Cikač, a načelnik Škara kazao je da je da mu je drago što se i na ovaj način poštuje žrtva Škabrnje u Domovinskom ratu, te posebnu zahvalu uputio svim hrvatskim braniteljima, posebno onim koji su dali živote za Domovinu.
Delegacija se potom kod njegovog spomenika poklonila i Franji Tuđmanu, prvom hrvatskom predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku OS RH u Domovinskom ratu. Spomenik je izgrađen pored novoizgrađene crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije, koja se nalazi na mjestu stare, koju su u doba Domovinskog rata, 28. siječnja 1992. godine, srušili srpski teroristi. Pored crkve u tijeku je izgradnja nove općinske zgrade i Memorijalnog centra Domovinskog rata.
U ime gradova Ivanca i Lepoglave, te Varaždinske županije, načelniku Škari i izaslanici Mišlov Blagojević prigodne darove uručili su Marijan Martan, Zvonimir Grđan, Vjekoslav Špac i Ljudvek Cikač, dok je Martan, na poklon od načelnika Škare, dobio crtež crkve u Škabrnji.
Škabrnja je veće hrvatsko mjesto u Ravnim kotarima zadarskog zaleđa, do Domovinskog rata okruženo skoro posve selima nastanjenima Srbima i kao takvo bila je stalna meta srpskim teroristima.
Najveća tragedija zadesila ga je istog dana kada su agresori osvojili Vukovar, 18. studenog 1991. Tada je slomljena obrana mjesta, a po ulasku u njega srpski teroristi su na najokrutnije, sadističke načine ubijali starce i djecu, među kojima 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Po okončanju svoga 'krvavog pira' Škabrnju u potpunosti spalili i u uništili. Svaka obitelj u Škabrnji je nakon tog napada bila "zavijena u crno".
Do kraja Domovinskog rata broj poginulih Škabrnjana je narastao na 80, a još 6 ih je nakon rata poginulo od mina postavljenih po selu i okolici. Škabrnja je jedan od najvećih simbola stradanja civila i branitelja u Domovinskom ratu.
30 godina nakon Domovinskog rata lijepo je, moderno uređeno mjesto s pogledom u budućnost, ali i trajnom uspomenom na ogromnu žrtvu koju je podnijelo u borbi za slobodu.
Po završetku protokola u Škabrnji izaslanstvo je na spomen obilježju u Kašiću odalo počast Kunama, pripadnicima 3. Gardijske brigade, poginulima početkom veljače 1993. u Kašiću, Novigradu i Paljuvu.
Na spomen obilježju u Novigradu, u neposrednoj blizini mjesta njegove pogibije 11. veljače 1993., odana je i počast Lepoglavčanu Dragutinu Naglašu i njegovim kolegama iz 2. Gardijske Brigade GROM u Novigradu.
Time je i službeno okončan ovaj veliki i, nadasve, zahtjevan projekt u kojega su bili uključeni brojni pojedinci, udruge, državne i lokalne institucije, donatori, prijatelji u našem kraju, kao i tijekom cijeloga puta.
"Hodnja Ivanec - Lepoglava - Škabrnja", u čiju je provedbu bilo uključeno 100-tinjak osoba gotovo svih društvenih struktura tijekom cijele 350 kilometara duge rute je još jedan u nizu dokaza da je, osim na našem, UDVDR Ogranak Ivanec organizacijski snažna, prepoznatljiva, utjecajna i uvažavana udruga i na sve većem području Republike Hrvatske.
Uz glavne organizatore iz UDVDR Ogranak Ivanec, u suradnji s HVIDR-om Ivanec, glavni pokrovitelji Hodnje su Grad Ivanec i Varaždinska županija, a supokrovitelji Grad Lepoglava i tvrtka ELEKTRO KRUNO d.o.o, Margečan.
Pomoć u provedbi projekta pružili su Udruga Branitelji Hrvatske Lepoglava, PU varaždinska, Općina Škabrnja, Očna Optika BLIC, TESLA Ivanec, CHIBO Ivanec, Hotel ORION Horvatsko, Krešimir Futura, HIŽAR Obrt za prijevoz i usluge, Cvjećarnica IRIS Ivanec, Licitarstvo SLAVICA, Grafički studio knjižara i fotokopirnica MIMI Ivanec, PUKAC GP, Vinko Gregurec (dizajn fotografije na službenoj majici) i Općina Donja Voća.