Svjetski kuharski kup: Diplome za kuharski tim Varaždinske županije, bronce za nacionalni i catering tim Foto: HKS

Varaždinske vijesti | 2.12.2022. u 19:47h | Objavljeno u Društvo

Sajam Expogast u Luksemburgu, u sklopu kojeg se održava i Svjetski kuharski kup, jedno od najprestižnijih svjetskih kuharskih natjecanja, završio je u četvrtak, 1. prosinca.

Sajam je i ove godine ponudio spektakularan kuharski i slastičarski show, predstavljajući svijet gastronomije i prikazujući najbolje od kulinarske umjetnosti. Više od tisuću kuhara i gastronomskih entuzijasta sa svih strana svijeta okupili su za ovu posebnu prigodu, a sajam je posjetilo više od trideset tisuća posjetitelja.

Osim što su posjetitelji zdušno bodrili sve ekipe, uživali su i u degustaciji svježe pripremljene jelovnike nacionalnih, juniorskih i catering timova koji su bili posluženi u potpuno popunjenim restoranima. Svjetski kuharski kup, jedno od najvećih svjetskih kulinarskih natjecanja, ove je godine proslavio 50. obljetnicu. Natjecanje te sajamske izlagače upotpunile su brojne kulinarske radionice, degustacije, konferencije i animacije.

Hrvatsku je na natjecanju predstavljalo 20 kuhara u tri tima. Hrvatska nacionalna kulinarska reprezentacija osvojila je brončanu medalju u kategoriji "Hladni stol". U istoj kategoriji diplomu je osvojio "Regionalni tim Varaždinske županije" dok je u catering kategoriji broncu osvojio "Chef hr – Community catering tim Croatia".

Timove u kategoriji "hladni stol" čine četiri kuhara, jedan slastičar i tri pomoćnika te na natjecanju ima zadatak pripremiti "hladni stol". Catering tim čini tri kuhara i jedan slastičar te na samom sajmu pripremaju menu od tri slijeda u 120 porcija.

Članovi tima:
Ivan Ergović, slastičar, kapetan, Valamar Marea Suites, Valamar Riviera d.d., Poreč

Armin Muratović, Danube Cruise Line, Basel
Vedran Blažević, slastičar, Do & Co avio and banquet International Catering, Frankfurt

Pomoćnici:
Leo Pejić, Holet Moxy (Marriott), Mannheim
Michael Glavica, Restoran Fakin, Legrad

Ceremonija zatvaranja završila je dodjelom nagrade za najbolju reprezentaciju, Nacionalni kulinarski tim Švicarske. Zajedno sa svima uključenima, Luxexpo s nestrpljenjem očekuje sljedeći EXPOGAST i 15. izdanje Svjetskog kuharskog kupa koje će se održati u studenom 2026., no prije toga hrvatski timovi nastupiti će i na kuharskoj Olimpijadi u Njemačkoj u veljači 2024. godine za čiji nastup su se već počeli pripremati.