Uoči svečanog otvorenja UNIN ConnectWeeka, u ponedjeljak 19. svibnja 2025. godine Sveučilište Sjever predstavilo je niz istraživačko-razvojnih projekata odobrenih u sklopu natječaja Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije – SPIN. Riječ je o strateškim partnerstvima između akademske zajednice i gospodarstva, čiji je cilj razvoj inovativnih proizvoda i usluga unutar ključnih regionalnih lanaca vrijednosti. Ukupna vrijednost projekata u kojima Sveučilište Sjever sudjeluje prelazi 23 milijuna eura, od čega 1,9 milijuna eura otpada na samo Sveučilište, a izravni učinak uključuje otvaranje devet novih radnih mjesta za visokoobrazovane stručnjake i znanstvenike.
- Ukupan broj projekata koji smo prijavili u fazi I i fazi II su ukupne vrijednosti više od 38,6 milijuna eura od kojih je iznos za Sveučilište Sjever 3. 56 milijuna eura što, ako usporedimo ukupnu vrijednost projekata u odnosu na prihode od primarne djelatnosti, ukazuje na to da su projekti značajna financijska aktivnost Sveučilišta Sjever. Njima je ujedno osigurano 19 novih zapošljavanja za naše mlade znanstvenike i istraživače koji će sudjelovati s tvrtkama iz gospodarstva na razvoju novih kompetitivnih proizvoda - naglasio je rektor Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Marin Milković.
SPIN program temelji se na planu Industrijske tranzicije hrvatskih regija, a omogućuje jačanje konkurentnosti kroz suradnju poduzetnika i istraživačkih organizacija. U fazi II Sveučilište Sjever sudjeluje na sedam projekata, čiji su nositelji vodeće hrvatske tvrtke:
- AC PLUS d.o.o. – razvoj visokotehnološkog alata temeljenog na umjetnoj inteligenciji za upravljanje projektima (SPIN Pit)
- Elektroda Zagreb d.o.o. – inovacije u području zavarivačkih materijala (SPIN Sjever – Inovacijom do izvrsnosti)
- Montažne kuće DLB d.o.o. – zelena rješenja za modularnu gradnju u skladu s principima Europskog Bauhausa
- Reflecta Inteligentni Sistemi d.o.o. – bežična AI neuralna mreža za inteligentno upravljanje prometom (WAINN)
- Renotex d.o.o. – razvoj teško zapaljivih apsorbera za sigurnije i ugodnije životne prostore (ASRTI)
- Strojotehnika d.o.o. – intuitivni robotski industrijski sustav IRIS
- Tehnix d.o.o. – inovativni biološki sustavi za pročišćavanje komunalnih voda s ciljem kružnog gospodarstva (BIOROTOR)
Doprinos Sveučilišta Sjever u povezivanju znanstvene izvrsnosti i potreba gospodarstva dodatno je istaknuo i prorektor za suradnju s gospodarstvom, EU projekte i međuinstitucijsku suradnju, izv. prof. dr. sc. Petar Mišević.
- Transfer znanja i tehnologija ne događa se slučajno – on je rezultat sustavnog i cjelogodišnjeg rada Sveučilišta Sjever na povezivanju s gospodarstvom i stvaranju projektnih partnerstava. Ugovoreni SPIN projekti potvrđuju našu stratešku orijentaciju: stvarati inovacije u stvarnom okruženju i s realnim učinkom na razvoj regije - zaključio je prorektor Mišević dodavši kako je i UNIN ConnectWeek mjesto gdje studenti imaju priliku čuti vrijedna iskustva te se povezati s poslodavcima koji im otvaraju mogućnost na tržištu rada.
Kako bi se studentima predstavile dodatne mogućnosti na današnjem tržištu, ali i svijetu poduzetništva, drugog dana UNIN ConnectWeeka održan je panel “Transformacija akademskog znanja u inovacije”, koji je okupio istaknute stručnjake iz područja inovacija, poduzetništva i visokog obrazovanja: DeniNurkić (ICENT, Nuqleus), Stevica Kuharski (VC fond-FilRouge Capital), dr. sc. Miro Hegedić (SMION, EIT Hub), Neno Rakić (HAMAG-BICRo) i dr. sc. Mario Šercer (Metalska jezgra Čakovec).
Sudionici su podijelili iskustva o suradnji s akademskom zajednicom te istaknuli važnost integracije znanstvenih istraživanja u inovacijske procese. Zaključak panela bio je jasan: danas u Hrvatskoj postoje sve bolje pretpostavke za razvoj Start-upova i inovativnog poduzetništva, a sveučilišta igraju ključnu ulogu u tom procesu.
- Svaki validirani neuspjeh je uspjeh", naglasio je Stevica Kuharski, dok je DeniNurkić poručio kako "danas postoji mnoštvo alata i resursa za razvoj Start-upova, a najvažnije je – krenuti. Ako želimo bolju budućnost, danas moramo djelovati. Sad je najbolje vrijeme za inovacije - zaključio je Neno Rakić.
UNIN ConnectWeek još jednom je pokazao kako Sveučilište Sjever ne samo da prati suvremene trendove, već ih i aktivno stvara – kroz inovativne projekte, partnerstva s gospodarstvom i stvaranje okruženja koje potiče kreativnost, poduzetništvo i znanstvenu izvrsnost.