Jedini u EU ulažemo u istraživanje manje nego prije deset godina Foto: http://www.wikihow.com

Jedini u EU ulažemo u istraživanje manje nego prije deset godina

| 2.12.2015. u 09:36h | Objavljeno u Društvo

Prema objavljenim podacima Eurostata, Hrvatska je u istraživanje i razvoj 2014. godine uložila manji dio BDP-a nego 2004.

Eurostat je objavio podatke o ulaganjima u istraživanje i razvoj u zemljama Europske unije te ih usporedio sa 2004. godinom. Hrvatska je, prema tim podacima, u 2004. godini ulagala 1.03 posto BDP-a u istraživanje tj. 345 milijuna eura, a deset godina kasnije pala je na 0.79 posto BDP-a tj. 340 milijuna eura. Time smo postali jedina zemlja EU u kojoj se manje ulaže nego prije deset godina.

Iako ima još zemalja gdje je udio BDP-a koji se ulaže manji nego prije deset godina, to ne znači da manje ulažu već im je BDP toliko rastao da se ulaže znatno više novca. Ta je situacija u Švedskoj, Finskoj, Luksemburgu i Rumunjskoj.

Istraživanje je također pokazalo da smo među zemljama gdje istraživanja najviše ovise o državnim ulaganjima. Surpotno je primjerice kod susjedne Slovenije, gdje najviše ulažu privatne tvrtke.

Facebook komentari
Komentari ispod članaka ni na koji način nisu stavovi uredništva Varaždinskih vijesti te su za njih odgovorni isključivo čitatelji. Ističemo kako je stav redakcije da je zabranjeno vrijeđanje, govor mržnje te poticanje diskriminacije na osnovi rase, etničke pripadnosti, boje kože, spola, jezika, vjere, dobi, rodnog identiteta ili spolne orijentacije. Svi komentari za koje uredništvo procijeni da su neprikladni bit će obrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim tijelima.