FOTO Gastronomska kulinarska tradicija "Koščičjak" na Odjelu prehrambene tehnologije Sveučilišta Sjever Foto: Sveučilište Sjever

FOTO Gastronomska kulinarska tradicija "Koščičjak" na Odjelu prehrambene tehnologije Sveučilišta Sjever

VV | 1.4.2025. u 15:30h | Objavljeno u Društvo

Edukacija studenata o gastronomskoj kulinarskoj tradiciji i baštini je ključna za očuvanje identiteta i odgovorno upravljanje resursima čime postaju čuvari tradicije, ali i inovatori.

Kako bi se sačuvao kulturni identitet u vidu gastronomske kulinarske tradicije i baštine, svoj doprinos daje i Sveučilište Sjever, odnosno Odjel Prehrambene tehnologije. Tom je prilikom iz kolegija Gastronomija i dijetetika nositeljice izv. prof. dr. sc. Natalije Uršulin-Trstenjak održano predavanje i radionica na temu "Specifičnost lokalne gastronomske tradicije - Koščičjak“ od strane Udruge za očuvanje tradicijske kulturne baštine Kučana i Zbelava "Hajdina“.

IMG-20250328-WA0037.jpg

- Cilj rada udruge je očuvanje cjelokupne tradicijske kulture, danas gradskih naselja Kučana i Zbelave, koja je pod utjecajem urbanizacije gotovo u potpunosti pala u zaborav - istaknula je tijekom predavanja predsjednica udruge Ruža Levatić (dipl. uč.).

Osim studenata na predavanju su bile predstavnice udruge, Pročelnik Odjela Prehrambene tehnologije izv. prof. dr. sc. Bojan Šarkanj i nositeljica kolegija koja ističe važnost da studenti nauče o specifičnostima lokalne gastronomske tradicije.

IMG_20250328_160611713.jpg

Jedan od istaknutih njihovih projekata je i projekt "Koščičjak“. Radi se o autohtonom jelu kučanskoga i zbelavskoga kraja otrgnuto zubu vremena. Recepturu su preuzeli od šest kućanskih obitelji koje su vještinu njegova pripremanja zadržale unutar svojih obiteljskih običaja. Jelo se radi od heljde - Varaždinska heljda – s oranica Varaždinske Županije. Receptura je: "od hajdinskog brašna zamijesi se tijesto kao za štrukle, naravno crne je boje; napravi se nadjev od dinstanog luka i hajdine kaše u koju se dodaju mljevene koštice bundeve i mirodije; sve se još dobro začini crnim uljem“.

Kako bi se što bolje studenti pripremili za radionicu, prezentirali su seminar (studentica Marija Magdalena Babić) - Heljda kao zaboravljena pseudožitarica. Važno je da se studenti upoznaju kako pripremati tradicionalna jela, koristeći autentične tehnike i namirnice čime se vodi nositeljica kolegija.

IMG-20250328-WA0024.jpg

Prema navedenoj recepturi studenti su aktivno i uspješno uz pomoć članica udruge u Laboratoriju za senzoriku (voditeljice Dr.sc. Ivane Dodlek Šarkanj) sudjelovali u izradi „Koščičjaka“. Na kraju su „ocijenili“ (isprobali) senzorska svojstva (okus, miris, boju...) "Koščičjaka“.

- Organizacijom ovih predavanja i radionice vezanih za edukaciju studenata-budućih prehrambenih tehnologa o gastronomskoj, kulinarskoj tradiciji i baštini, kao i proizvodnji lokalnih proizvoda i očuvanju biodiverziteta u proizvodnji hrane važan je korak u očuvanju kulturnog identiteta sa specifičnostima lokalne gastronomske tradicije - zaključuju predsjednica udruge Levatić (dipl. uč.) i nositeljica kolegija izv.prof.dr.sc. Uršulin-Trstenjak.