Ljetni požari: U Varaždinskoj županiji tijekom ljeta u prosjeku deset požara Foto: VV arhiva/ilustracija

Ljetni požari: U Varaždinskoj županiji tijekom ljeta u prosjeku deset požara

Danica Pajtak | 31.7.2016. u 13:52h | Objavljeno u Crna kronika

Stjepan Cerjan iz Cerja Nebojse nedavno se neugodno iznenadio kada je stigao kući, a ona je cijela bila puna gustog dima.

U kući je bila moja nepokretna majka i brzo sam uključio ventilatore i išao vidjeti što se događa – kazao nam je Cerjan, koji je ustanovio kako susjed pali pokošeno sijeno na livadi velikoj oko 4.000 kvadratnih metara.

Kako doznajemo u varaždinskoj policiji, kada se pali vatra na tako velikoj površini, potrebno je i dežurstvo domaćih vatrogasaca kako se požar ne bi prenio na susjedne poljoprivredne površine ili naselje.

U ovom slučaju vatrogasaca nije bilo, a puka je sreća da se požar nije proširio – kaže Cerjan.

Inače, diljem Varaždinske županije tijekom ljetnih mjeseci u prosjeku se dogodi oko deset požara, a gotovo su svi uzrokovani ljudskom nepažnjom i nemarom, u što nije ubrojano kontrolirano spaljivanje bez širenja na druge poljoprivredne površine. U varaždinskoj policiji zatražili smo informacije o tome kako postupati u slučaju potrebe za paljenjem vatre na otvorenom tijekom ljeta.

Ako se vatra pali bez nadzora punoljetne osobe, potrebno je uz obavijest vatrogascima događaj prijaviti operativnom dežurstvu PU varaždinske. Sam postupak paljenja reguliran je odlukama pojedinih jedinica lokalne uprave i samouprave, a sam provoditelj spaljivanja mora ocijeniti može li spaljivanje izvesti sam ili treba biti više punoljetnih osoba. Pri većim površinama poput strništa žitarica (iznad jednog hektra) potrebno je i dežurstvo domaćih vatrogasaca kako se požar ne bi proširio na susjedne poljoprivredne površine ili naselje – kazali su nam u varaždinskoj policiji te upozorili na visoke kazne u slučaju izazivanja požara.

Kazne su regulirane člankom 61. Zakona o zaštiti od požara kojim se propisuju, u slučaju da fizička ili pravna osoba izazove požar, kazne od 15.000 do 150.000 kuna ili zatvorska kazna od 6 mjeseci, a u slučaju nehajnog izazivanja požara novčana kazna iznosi 2.000 do 15.000 kuna – ističu.

U policiji doznajemo kako ove godine srećom nije bilo značajnijih šteta od požara te da su bile uglavnom u okvirima od nekoliko stotina kuna, bez troškova vatrogasne intervencije, koji se također ubrajaju u štetni događaj. Ipak, štete mogu biti značajne i zato je izrazito važno pridržavati se uputa za vrijeme ikakvih spaljivanja ili paljenja vatre na otvorenom tijekom ljetnih mjeseci.

Označeno u