U Varaždinu održana radionica za pomoćnike u nastavi Foto: Varaždinska županija

U Varaždinu održana radionica za pomoćnike u nastavi

I.D./Varaždinske vijesti | 17.1.2016. u 08:04h | Objavljeno u Aktualno

U Županijskoj palači u Varaždinu održana je radionica za pomoćnike u nastavi osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije, na tragu provođenja projekta "Veliki za male".

Naime, radionica je organizirana na vlastitu inicijativu pomoćnika u nastavi kako bi se dodatno educirali, a nekoliko prigodnih predavanja održali su predavači iz udruge "Ludbreško Sunce" iz Ludbrega i Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar iz Varaždina.

Tako je predsjednica udruge "Ludbreško Sunce" Ruža Zlatar predstavila organizacijsku strukturu Udruge, model brige za štićenike s teškoćama te buduće projekte čiji je cilj unaprjeđenje rada Udruge i pružanje što adekvatnije pomoći i podrške štićenicima. Naglasila je jedinstvenost Udruge koja se jedina u Republici Hrvatskoj brine za osobe s teškoćama od vrtićke dobi do starosti. Logoped u Udruzi Mirna Zdelar je govorila o pružanju pomoći djeci predškolske dobi s teškoćama putem programa "Mala škola". Također je prezentirala koje poteškoće i poremećaji prevladavaju u štićenika i kako se s njima nose u svakodnevnom radu.

Pedagog u Centru "Tomislav Špoljar" Zlatko Bukvić govorio je o obilježjima ponašanja učenika s teškoćama i kako putem bihevioralne intervencije mijenjati ponašanje učenika s kojima svakodnevno rade pomoćnici u nastavi. Kroz brojne primjere pokazao je kako se nositi sa svakodnevnim izazovima u radu s djecom s posebnim potrebama/teškoćama.

Po završetku radionice sudionici su zaključili da se slične aktivnosti trebaju nastaviti s ciljem unapređenja stručnosti pomoćnika kako bi se mogli što adekvatnije nositi sa svakodnevnim izazovima u radu s djecom s posebnim potrebama.

Podsjetimo, projekt "Veliki za male" ukupne je vrijednosti preko 2,5 milijuna kuna, a s 92 posto financiran je iz Europskog socijalnog fonda, dok ga s 8 posto financira Varaždinska županija. U njemu sudjeluje 61 učenik u osnovnim i srednjim školama te 60 pomoćnika u nastavi i jedan stručni komunikacijski posrednik. Svrha ovog projekta jest učenicima s teškoćama u razvoju, uključenima u redovne programe osnovnih i srednjih škola, pružiti i odgovarajuću potporu u vidu pomoćnika u nastavi, kako bi se osigurali uvjeti za unapređenje njihovih obrazovnih postignuća, uspješniju socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje. Trajanje projekta predviđeno je do 31. kolovoza 2016. godine.

 

Galerija slika