Prema najnovijim podacima evidencije prometa nekretnina Porezne uprave, lani je sklopljeno 117.359 kupoprodajnih ugovora, a godinu prije 135.188. Odnosno na godišnjoj razini zabilježen je pad od 13 posto. Slabo usporavanje osjetilo se je već u 2024., ali u puno manjem obimu, piše portal župan.hr.
Samo pet županija imalo je rast kupoprodaja nekretnina u odnosu na 2024. godinu: Varaždinska s rastom broja kupoprodajnih ugovora od gotovo 13 posto, Zadarska s rastom od 10,5 posto, Koprivničko-križevačka s rastom od 9,5 posto, Ličko-senjska sa 5,7 posto i Karlovačka s rastom broja kupoprodajnih ugovora za 5,3 posto.
- U Varaždinskoj županiji je značajan broj novih nekretnina i kupaca koji ih kupuju, što domaćih, što kupaca iz Zagreba, ali i dijaspore, koji žive u i rade u Austriji, ali su iz tog područja i kupuju nekretnine na tom području - kaže vlasnik Opereta nekretnina Boro Vujović.
U gotovo svim ostalim županijama pad je bio veći od 10 posto. U Primorsko-goranskoj, Krapinsko-zagorskoj i Sisačko-moslavačkoj za oko 30 posto… Čak su i nekretnine uz obalu imale slabiji promet. Osim Primorsko-goranske s minusom nešto većim od 30 posto, Splitsko-dalmatinska i Šibensko-kninska imale su pad nešto veći od 20 posto, za 18 posto pao je u Dubrovačko-neretvanskoj, a u Istarskoj za 16,5 posto.
Ipak, bez obzira na pad, Primorsko-goranska županija je, nakon Grada Zagreba, imala najveći broj sklopljenih kupoprodajnih ugovora, lani ih je bilo 9.937, u Istarskoj 9.804, u Zagrebačkoj županiji 8.586, Zadarskoj 8.558 i Splitsko-dalmatinskoj 8.387. Prema riječima agenata za nekretninu u Primorsko-goranskoj županiji sve veći interes je za Gorski kotar, i to ne samo za kuće nego i stanove.

(izvor: Župan.hr)
Iako sve upućuje na manju potražnju, ipak se to ne odražava na cijenu nekretnina, odnosno pada nema. Pita li se sudionike na tržištu nekretnina, kažu da potražnje i dalje ima, a iako je malo usporena na cijene se to neće odraziti.
Manji promet vezan je i za krizu u zapadnim zemljama, iako i nadalje prevladavaju kupci iz Slovenije i Njemačke. No pojačava se interes kupaca iz istočnih zemalja, poput Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke… Što se tiče domaćih kupaca, za očekivati je da će nove demografske mjere koje su vezane za priuštivo stanovanje povećati interes i mogućnosti kupnje stanova ili kuća.
U svim segmentima je lani zabilježen pad prodaje, od kuća, stanova i apartmana, poljoprivrednog zemljišta…
No, usporede li se podaci kupoprodaja s 2015. godinom, vidljivo je da je u svim županijama zabilježen porast, u Ličko-senjskoj za preko 200 posto, u Varaždinskoj županiji za preko 140 posto, u Zagrebačkoj i Zadarskoj za više od 120 posto, za nešto više od 100 posto u Karlovačkoj županiji (101 posto), nešto manje 100 posto u Šibensko-kninskoj (98 posto), Vukovarsko-srijemskoj (88 posto), Sisačko-moslavačkoj (87,5 posto), Krapinsko-zagorskoj (83 posto), Istarskoj (78 posto), a i Osječko-baranjska je imala rast veći od 50 posto. Naravno i Grad Zagreb, u kojemu potražnja za nekretninama ne usporava, a u 10 godina broj kupoprodajnih ugovora povećan je za 62 posto.
Pregled broja kupoprodaja nekretnina:

(izvor: Župan.hr)
