Uz Svjetski dan dojenja: Varaždinska županija u dvije godine "izgubila" 1.500 osoba Foto: Varaždinska županija

Uz Svjetski dan dojenja: Varaždinska županija u dvije godine "izgubila" 1.500 osoba

I.D./Varaždinske vijesti | 4.8.2016. u 18:04h | Objavljeno u Aktualno

U povodu obilježavanja Svjetskog tjedna dojenja od 1. do 7. kolovoza, u Županijskoj palači u Varaždinu 3. kolovoza održan je okrugli stol pod nazivom "Dojenje – ključ održivog razvoja".

Na okruglom stolu govorile su dr.med.spec.pedijatar Mirjana Kolarek Karakaš, ujedno i predsjednica županijskog Savjeta za zdravlje, zamjenica ravnatelja Doma zdravlja Varaždinske županije Lidija Ptujec, dr.mec.spec.pedijatrije, patronažna sestra Andrijana Žmuk, bacc.sestrinstva te zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić, koji je istaknuo kako je Varaždinska županija u zadnje dvije godine samo kroz odnos živorođenih i umrlih osoba izgubila 1.500 osoba.

Vitalni indeks dodatno je pao u odnosu na prošlu godinu i on iznosi 61.5, što u brojkama iznosi 1.455 živorođenih osoba, a istodobno broj preminulih osoba iznosi 2.366 u 2015. godini. Time broj stanovništva u županiji značajno pada i to se odražava na sve procese koji se događaju, po primjerice broju učenika u školama - rekao je Kišić te dodao kako loši demografski pokazatelji nisu samo problem Varaždinske županije ili Hrvatske, već je to specifikum bogatih država Europske unije poput Njemačke ili Švedske.

- Gotovo svi gradovi i općine u našoj županiji imaju neku od novčanih stimulaciju za roditelje, no to nije dovoljno. Demografi su na okruglom stolu kojeg smo organizirali prošle godine u Županijskoj palači ponudili rješenje u tzv. boljim servisima: dostupnijem obrazovanju, boljem zdravstvu i dostupnijim vrtićima no međutim, najvažnija su stabilna i dobro plaćena radna mjesta, i to je nešto na čemu moram nastaviti raditi - poručio je Kišić.

Predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije Mirjana Kolarek Karakaš naglasila je važnost dojenja od najmlađe dobi, koje je Republika Hrvatska prepoznala kao javnozdravstveni prioritet i Program dojenja stavila u Strategiju zdravstva.

- Oko 88 posto djece je na prsima do drugog mjeseca života, dok je 12 posto djece na umjetnoj prehrani, što nije loše, no nakon trećeg mjeseca života taj se postotak povećava na 47 posto, a do 11 mjeseca života iznosi 84 posto - pojasnila je doktorica Kolarek Karakaš te pozvala zajednicu na suradnju. Pedijatrica Kolarek Karakaš preporučuje dojenje do prvih godinu dana.

- Dijete tada skuplja kapital za zdravlje za čitav život. Preporuča se dojenje i do dvije godine ako dijete želi, zbog prehrambenih vrijednosti majčinog mlijeka jer nijedna formula ne može nadoknaditi ono isto što sadrži majčino mlijeko, a ono je i hrana, i ljubav i lijek. Apeliram na roditelje da djeci do godine dana ne daju kravlje mlijeko -  zamolila je Kolarek Karakaš.

Zamjenica ravnatelja Doma zdravlja Varaždinske županije Lidija Ptujec i patronažna sestra Andrijana Žmuk naglasile su koliko je važna edukacija trudnica o trudnoći, porodu i dojenju, te suradnja između ginekoloških timova i patronažnih sustava, radi ostvarivanja prvog kontakta majke i djeteta sa sestrom. Istaknule su i dobre rezultate trudničkih tečajeva te važnost pozitivnog stava trudnica o dojenju.

Svjetski tjedan dojenja ove je godine fokusiran je na ciljeve održivog razvoja s kojima su se vlade širom svijeta složile te se zalažu za njihovo ostvarivanje do 2030. godine, a kojima se teži ka rješavanju uzroka siromaštva te se želi ponuditi vizija za razvoj koja će biti na korist svim ljudima.