USKOK stiže u Varaždin, ali ne zbog nekog određenog slučaja, već će tu djelovati stalno nakon reorganizacije sudova! Naime, osim u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, i u Varaždinu će se suditi u postupcima korupcije i organiziranog kriminala, ukoliko prođe prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima, koji je u javnom savjetovanju.
Bit će to posljedica preporuke Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj u jednom se dijelu odnose i na potrebu povećanja učinkovitosti rada sudova, što je od značaja i za mjerila propisana Nacionalnim planom opravka i otpornosti 2021.-2026.
-Uvažavajući preporuke Radne skupine Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj za borbu protiv podmićivanja u međunarodnom poslovanju koje se odnose na povećanje učinkovitosti u kaznenom sudovanju, i to posebno u predmetima korupcije i organiziranog kriminaliteta, sukladno utvrđenim organizacijskim izmjenama Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta („Narodne novine“, br. 76/09., 116/10., 145/10., 57/11., 136/12., 148/13. i 70/17.), pristupa se osnivanju novog sudskog odjela specijaliziranog za postupanje u ovoj vrsti predmeta u Županijskom sudu u Varaždinu, stoji u prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima u kojem se naglašava da će to rasteretiti postupanje Županijskog suda u Zagrebu u ovoj vrsti predmet budući da će pokrivati koruptivna kaznena djela s područja dvaju sudova, Županijskog suda u Varaždinu i Županijskog suda u Bjelovaru.
Ovu promjenu nedavno je najavio ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, osvrćući se na rad sudova u prvom polugodištu te izmjene više zakona koje, između ostalog, predviđaju glasnogovornike u svim sudovima zbog veće transparentnosti, novi način ocjenjivanja sudaca i dr.
- Rezultati rada sudova za prvih dva kvartala, koji su predstavljeni na sastanku s predsjednicima svih sudova, pokazuju daljnji pad broja neriješenih predmeta, kao i skraćenja rokova trajanja parničnih postupaka. Napredak je vidljiv i u Izvješću Europske komisije o vladavini prava za 2025. u kojem se sustavno i objektivno analiziraju trendovi u području vladavine prava u državama članicama. EK u novom izvješću za RH prepoznala je strukturne napore i brojne zakonodavne izmjene: uvođenje objektivnih kriterija za određivanje plaća pravosudnih dužnosnika, kao i kontinuirani rad na očuvanju i unaprjeđenju integriteta sudaca i tužitelja; ukidanje periodičkih sigurnosnih provjera za državne odvjetnike i zamjenike, kao i najavljene izmjene zakona radi usklađivanja sustava sudskih pravnih shvaćanja s presudom Suda EU predmetu H. Invest; kao i napredak u digitalizaciji pravosuđa, osobito u području elektroničke komunikacije sudova i građana. Tu je i pad broja neriješenih predmeta, kao i nastavak provedbe antikorupcijskih akcijskih planova te aktivnosti na podizanju svijesti o štetnosti korupcije i provedbi Zakona o lobiranju, naglasio je Habijan.
U dijelu preporuka koje se odnose na pravosuđe, kako je dodao, RH je dobila tek dvije preporuke.
-Obje preporuke već su u fazi provedbe. Prva preporuka odnosi se na nastavak smanjenja broja neriješenih sudskih predmeta. U tom kontekstu, Ministarstvo nastavlja intenzivnu suradnju sa sudovima. Dosadašnji rezultati su vrlo dobri – broj neriješenih predmeta sredinom ove godine smanjen je za 6% u odnosu na kraj 2024. godine, dok je prosječno trajanje parničnih predmeta smanjeno s 469 dana koliko je bilo na kraju 2024. godine na 415 dana, ukazao je ministar.
Druga preporuka odnosi se na rasterećenje USKOK-a i povećanje učinkovitosti kaznenog postupka.
- U tom smislu, Ministarstvo već radi na izmjenama Zakona, napomenuo je ministar.