Termoplin, unatoč izazovima, i u 2024. poslovao stabilno; a iz Uprave komentirali stanje u plinskom sektoru

MGA | 9.6.2025. u 17:00h | Objavljeno u Aktualno

U ovom trenutku sve veći broj distributera obustavlja ulaganja u plinski sustav jer vlastitih rezervi više nema, posluju s gubicima, plaće radnika stagniraju, stručni kadar im odlazi..., a početkom godine upozoreno je i na potrebu revidiranja tarifa za distribuciju plina.

Distributeri plina posljednjih godina posluju u izazovnim tržišnim uvjetima te su početkom godine upozorili na potrebu revidiranja tarifa za distribuciju plina. “Tarife nisu revidirane već četiri godine, a operativni su troškovi značajno porasli, čime je narušena održivost distribucijskog sustava”, upozorili su iz Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK-a još u veljači ove godine.

- Tarifa distribucije u ukupnoj cijeni plina koju plaća krajnji potrošač čini svega oko 9%, ali je njezina važnost za sigurnu distribuciju plina do krajnjeg potrošača neprocjenjiva. Trenutne tarife distribucije odobrene su na bazi troškova distributera iz 2020. godine što znači prije inflacije te rasta cijena materijala i troškova radnika. Ulaganja u plinski sustav su neophodna tako dugo dok je na njega priključen i jedan potrošač, plinski sustav treba biti siguran - ističu u varaždinskom Termoplinu dodajući da bi tarifa distribucije, koja bi distributerima omogućila normalno poslovanje, za korisnike značila veći mjesečni račun za svega 1,88 eura.

U ovom trenutku sve veći broj distributera obustavlja ulaganja u plinski sustav jer vlastitih rezervi više nema, posluju s gubicima, plaće radnika stagniraju, stručni kadar im odlazi... Neki su distributeri, poput Gradske plinare Zagreb, Ivkom-Plina iz Ivanca, Zagorskog Metalca iz Zaboka i Zelina-plina, prethodnu, 2023. godinu završili s gubitkom, dok u sustavu Poslovna.hr još nema podataka o njihovu poslovanju za 2024. godinu.

Među distributerima, s objavljenim poslovnim rezultatima za 2024. godinu, ističe se varaždinski Termoplin sa stabilnim prihodima od oko 46,4 milijuna eura i neto dobiti od 2,5 milijuna eura, što je otprilike na sličnoj razini kao i prethodne godine. U usporedbi s ostalim distributerima, iz varaždinskog Termoplina ističu da planirane investicije nisu zaustavljene te da je ulaganjima povećana imovina društva, a potrošači su sigurni da je plinski sustav stabilan. Međimurje-plin također bilježi stabilne rezultate poslovanja uz rast prihoda na 72 milijuna eura u prošloj godini, ali i uz istovremeni rast rashoda te je dobit u 2024. godini prepolovljena na 1,2 milijuna eura u odnosu na prethodnu godinu. Brojni distributeri su već završili u gubicima, a oni koji još uvijek posluju pozitivno postavljaju pitanje – kako dalje?

Cijeli tekst možete pročitati u novom broju Varaždinskih vijesti.