Kod Gradske sportske dvorane Varaždin održana je još jedna u nizu preventivnih aktivnosti koje provodi MUP-RH, Ravnateljstvo civilne zaštite, Područni ured civilne zaštite Varaždin, a uz podršku Grada Varaždina.
Radi se o edukativnoj aktivnosti smanjenja rizika od katastrofa na kojoj su se svi zainteresirani mogli upoznati s edukativnim modelima prirodnih nepogoda poput potresa, poplava i erozija tla te o njihovim uzrocima, posljedicama i mjerama zaštite.
Uz zamjenika gradonačelnika Grada Varaždina, saborskog zastupnika i načelnika Stožera civilne zaštite Grada Varaždina Miroslava Markovića, događaju su prisustvovale zamjenica načelnika Stožera Anica Mušanović, ujedno i pročelnica UO za poslove gradonačelnika i Gradskog vijeća te ostale pročelnice Gradske uprave, članovi Stožera, predstavnici HGSS-a Varaždin, Gradskog društva Crvenog križa Varaždin, nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije.
Simulirale su se dvije vrste, odnosno jačine potresa na simulatoru. Takvo realistično iskustvo važno je radi pripreme i pravilnog reagiranja u izvanrednim situacijama. Djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Varaždin govorili su o načinima postupanja u slučaju prirodnih nepogoda.
- U slučaju potresa, bitne su sekunde, zato su ovi simulatori zaista korisni, posebice za edukaciju djece. Moramo sve više vremena i novaca ulagati u edukaciju oko reagiranja u slučaju prirodnih nepogoda. Cijeli sustav civilne zaštite u gradu Varaždinu mijenjamo da bude efikasniji i digli smo ga na jedan viši nivo, imamo po kvartovima, odnosno prigradskim naseljima koordinatore, povjerenike. Državna uprava za zaštitu i spašavanje napravila je zgodnu knjižicu s križaljkama za djecu s pomoću kojih će mališani usvojiti neke osnovne pojmove iz područja zaštite i spašavanja, a mi bismo željeli i za sve naše građane napraviti kratki priručnik u kojem će za njih biti sve praktične informacije - rekao je Marković.