Socijalni radnici Varaždinske županije: Iskorištavaju nas kao dežurne krivce Foto: ilustracija

Socijalni radnici Varaždinske županije: Iskorištavaju nas kao dežurne krivce

I.D./Varaždinske vijesti | 5.3.2016. u 08:13h | Objavljeno u Aktualno
Ljekarne VŽŽ

Udruga socijalnih radnika Varaždinske županije priopćenjem je reagirala na medijske objave koje su posljednjih dana pratile slučaj na području Centra za socijalnu skrb Zadar. Riječ je o slučaju oduzimanja dvoje maloljetne djece iz obitelji koji je izazvao brojne reakcije u javnosti, a uslijedile su i prijetnje djelatnicima CZS-a Zadar.

- Posljednjih dana, povodom događaja vezanih uz postupanja Centra za socijalnu skrb Zadar, svjedočimo još jednom napadu na socijalne radnike i na profesiju socijalnog rada. Ovo je samo jedan od niza primjera kako su mediji i javnost potaknuta pisanjem medija spremni socijalne radnike iskoristiti kao dežurne krivce za sve nejednakosti, sve nepravde koje postoje u društvu - napominje predsjednica Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije Antonija Maltar.

Dodaje kako je pritom "zanimljivo" da je javnost upravo socijalne radnike i socijalne radnice okrivila za birokratsko, bezosjećajno, osvetoljubivo pa čak i kriminalno djelovanje, bez obzira što u donošenju odluka, napomenula je, ravnopravno sudjeluju i stručnjaci drugih profesija, uglavnom pravnici i psiholozi. Istaknula je također da je za donošenje odluka o najtežim mjerama prema roditeljima nadležan sud, a ne centri za socijalnu skrb.

- Svakoj takvoj odluci o izdvajanju djece iz obitelji, koja se vrlo paušalno, površno i zlonamjerno dovodi u pitanje od strane javnosti, prethodi često dugotrajan rad tima stručnih radnika koji prvenstveno teže očuvanju obiteljskog života, ali ne na štetu prava djece na poticajno i zdravo obiteljsko okruženje i odgovornu brigu za njihovo odrastanje. Zbog toga su i odluke o oduzimanju djece od roditelja uvijek krajnja mjera kad se iscrpe sve mogućnosti podrške roditeljima da odgovorno izvršavaju svoje roditeljske dužnosti - istaknula je Maltar.

- U tom kolopletu optužbi upućenih socijalnim radnicima našla se i izjava predsjednice Foruma za kvalitetno udomiteljstvo o tome kako su socijalni radnici birokratizirani, kako ne pružaju nikakvu podršku udomiteljima, vrlo rijetko provode nadzor i pomažu savjetima, a sam odnos socijalnih radnika prema udomiteljima je često birokratski, hladan i pun nerazumijevanja. I ova, neprovjerena i generalizirana izjava, koja je dana povodom slučaja u kojem je sud odlučivao o pravnom statusu djeteta, potvrđuje kako postoji stalno prisutan, ali ne i argumentiran stav o tome da socijalni radnici loše rade svoj posao - kaže Maltar i dodaje da su takve izjave štetne ne samo za socijalne radnike i ugled profesije socijalnog rada u društvu, nego "ne doprinose poboljšanju suradnje između socijalnih radnika i, u ovom slučaju, udomitelja, koja je nužna pretpostavka postizanja željenih ciljeva u brizi o djeci".

- Ova izjava ponovo otvara i raspravu o tome koji su to razlozi zbog kojih su socijalni radnici, unatoč svojoj predanosti i nastojanju da svoj vrlo kompleksan i zahtjevan posao obave odgovorno, savjesno i stručno, umjesto da budu adekvatno vrednovani od strane korisnika, suradnika i javnosti, tako učestalo izvrgnuti kritikama i optužbama - smatra Maltar.

Dodala je da socijalni radnici ne žele bježati pred činjenicom da nisu dovoljno prisutni ni u obiteljima svojih korisnika ni u udomiteljskim obiteljima te da su svjesni činjenice da podrška koju pružaju nije ni izdaleka dovoljna udomiteljima kad u svoju obitelj prihvate dijete duboko traumatizirano životom u biološkoj obitelji.

- Ne želimo zatvarati oči pred mogućim pogreškama koja je sastavni dio svakog posla i svjesni smo da je svaka pogreška u ovako osjetljivom području rada naročito opasna. Želimo da se konačno otvori dijalog između socijalnih radnika zajedno s medijima koji su zainteresirani za naš rad i nadležnog ministarstva koje je odgovorno za funkcioniranje sustava. Gomilanje upravnih i administrativnih postupaka koji svakodnevno sve više guše socijalni rad u centrima za socijalnu skrb, uvođenje novih i neprovjerenih modela postupanja u socijalnoj skrbi, nezainteresiranost za poruke socijalnih radnika upućivane nadležnom ministarstvu godinama unatrag opterećuju ovaj sustav - smatra Maltar.

- Iako suradnju naše Udruge s predstavnicima medija na našem području smatramo iznimno uspješnom i korektnom, želimo obavijestiti javnost i novinarsku struku o našim stajalištima u pogledu stanja u socijalnoj skrbi i o daljnjoj suradnji s medijima, koji nam mogu biti vrijedni saveznici u nastojanju da se sustav socijalne skrbi poboljša i da se stvore uvjeti kako bi socijalni radnici mogli obavljati svoju profesionalnu ulogu - istaknula je predsjednica Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije.