Rajčul: O prodaji objekata odlučit će Upravno vijeće JUGS-a

M.P./Varaždinske vijesti | 14.6.2016. u 08:16h | Objavljeno u Aktualno

Osim rebalansa proračuna, pred varaždinskim gradskim vijećnicima u ponedjeljak se ponovo našla i točka o davanju suglasnosti JU Gradskih stanova za prodaju nekretnina B1-B6 u Rajčulu u Hrašćici. Ali ni ovaj put vijećnici nisu donijeli odluku, već su točku drugi put skinuli s dnevnog reda.

Upravnom vijeću JUGS-a je, podsjetimo, od varaždinskog poduzetnika D. Kišičeka stigla ponuda da po cijeni od 4,5 milijuna kuna kupi nedovršene POS-ove objekte i u njima uredi dom za starije. No nakon burne rasprave točka je prvi put skinuta sa sjednice vijeća 30. svibnja jer su vijećnici upozoravali da ne mogu odlučivati o nečemu za što nisu vidjeli svu potrebnu dokumentaciju. Usto, zbunilo ih je i obrazloženje Zlatana Avar, koji je naveo da kao predsjednik Upravnog vijeća JUGS-a traži suglasnost za prodaju objekata, za što kao vijećnik – neće glasovati!?

Imovina je vrijedna 6,9 milijuna kuna pa bismo prodajom kupcu koji nudi 4,5 milijuna kuna stvorili manjak. Naime, u trenutku prodaje APN-u moramo vratiti 5,3 milijuna za poticaje i prodajom po cijeni od 4,5 milijuna kuna nastalo bi 800.000 kuna manjka. Kao vijećnik ne mogu podržati nešto za što ne znam kako namiriti dug koji će nastati prodajom – objasnio je tada Avar.

No za razliku od prošloga puta, kada se predlagalo da se objekti B1-B6 prodaju po cijeni od 4,5 milijuna kuna, UV JUGS-a sada predlaže da se prodaju po knjigovodstvenoj cijeni od 6,9 milijuna kuna. U prijedlog odluke istovremeno je uvrštena i točka kojom je određeno da se, u slučaju da Gradsko vijeće odluči o početnoj prodajnoj neto cijeni nižoj od 6,9 milijuna kuna i da se ugovori niža prodajna cijena, razlika namiri iz gradskog proračuna.

No u mišljenju gradonačelnika priloženom vijećničkim materijalima vijećnicima se predlaže da uskrate svoju suglasnost s obzirom na to da nije proveden postupak stručnog vrednovanja i donijeta ocjena o opravdanosti poslovne odluke o prodaji.

Dobili smo prijedlog za prodaju i zašto ga ne bismo razmotrili? No vijeće pritom mora donijeti cjelovitu odluku i mora imati cjelovito rješenje. Najlakše je odlučiti o prodaji ne razmišljati o manjku koji će nastati. Ako ne dođe do prodaje, ništa se spektakularno neće dogoditi. Ostat će situacija kakva je bila i dosad – kazao nam je Avar uoči sjednice.

Ipak, ta je točka naposljetku skinuta s dnevnog reda jer je Odbor za statutarno-pravna pitanja ocijenio da Gradsko vijeće nije nadležno za raspolaganje nekretninama JUGS-a. Naime, na temelju Statuta JUGS-a propisano je da o stjecanju, opterećenju ili otuđenju nekretnina vrijednijih od milijun kuna odlučuje UV uz prethodnu suglasnost gradonačelnika.