Pokušaj revitalizacije bivše vojarne u sklopu EU projekta MAPS Foto: VV arhiva

Pokušaj revitalizacije bivše vojarne u sklopu EU projekta MAPS

M.P./Varaždinske vijesti | 24.11.2015. u 14:27h | Objavljeno u Aktualno

Nakon niza više ili manje uspješnih ideja kako oživjeti i iskoristiti prostor bivše vojarne u Optujskoj ulici, Grad Varaždin se nedavno uključio u projekt MAPS-Military assets as public spaces kojem je također cilj revitalizacija bivše vojarne Ivan V. Drašković.

Projekt se provodi unutar EU programa Urbact III, kohezijskog programa EU kojem je cilj olakšati razmjenu znanja i iskustva među gradovima EU, a mogućnost sufinanciranja iznosi do 85 posto. Varaždin je tako u suradnji sa španjolskom Cartagenom, mađarskim Szombathelyjem te talijanskim gradom Piacenza kao vodećim partnerom prijavio projekt koji je u konkurenciji od 99 projekata odobren u rujnu zajedno s još 20 projekata. Naime, od 19 prijavljenih hrvatskih gradova u projektu Urbact III zasad sudjeluju još samo Šibenik i Solin.

Prostor bivše vojarne od 28,50 hektara ovih je dana razgledao i Urbactov stručnjak Luca Lanzoni.

- Prema prvim dojmovima, taj prostor izgleda kao mali grad i bit će to izazov gradu za eksperimentiranje s drugačijim pristupom. Mi nemamo plan što učiniti s tim prostorom no cilj nam je u projekt uključiti građane kako bismo pronašli novo rješenje za ovaj prostor - kazao je Lanzoni.

Inače, predviđeno trajanje projekta je dvije godine, a Grad je još 2014. godine donio potrebnu prostorno-plansku dokumentaciju za vojarnu u Optujskoj.

- Od 2008. godine vojarnu imamo na čuvanje, a želja nam je što prije taj prostor dobiti na upravljanje, bilo kroz pravo građenja bilo kroz vlasništvo. Ondje moramo udahnuti život, srušiti ogradu, postaviti javnu rasvjetu i oživjeti ga. Kroz iskustva ostalih partnera pokušat ćemo doći do rješenja kako taj prostor najbolje integrirati da postane sastavni dio grada jer on to danas nije - rekao je gradonačelnik Goran Habuš zadovoljan što se Grad uključio u projekt.

- Zadaća MAPS-a jest odrediti buduću namjenu i funkciju vojarne kako bismo imali dodatne argumente tražiti državu da nam vojarnu da u vlasništvu, a to bi bila i dobra podloga za traženje financiranja iz EU - dodao je Habuš.

Prva faza projekta traje do 15. ožujka, a parterstvo se tada širi na 10 gradova.

- Druga faza ima 24 mjeseca te se nadam da ćemo 2018. godine na stolu imati konkretne stvari. Međutim, iznimno je važan odaziv građana, udruga i svih ostalih sudionika - kazala je voditeljica projekta Emanuela Grđan napomenuvši da je u planu i organiziranje otvorenih dana vojarne u veljači iduće godine.