Može li Slovenija prisvojiti Varaždinsko zelje? Foto: ilustracija

Može li Slovenija prisvojiti Varaždinsko zelje?

| 4.12.2015. u 08:14h | Objavljeno u Aktualno

Rok u kojem Slovenija Europskoj komisiji mora dostaviti obrazloženje prigovora na zahtjev Hrvatske za zaštitu naziva "Varaždinsko zelje" oznakom izvornosti na razini Europske unije, istječe u ponedjeljak, 7. prosinca.

Podsjetimo, 8. srpnja ove godine u službenom listu Europske unije objavljen je zahtjev Republike Hrvatske za registraciju "Varaždinskog zelja", nakon čega je Slovenija na taj zahtjev uputila prigovor, i to pred sam istek roka za podnošenje prigovora, 7. listopada.

Slovenci su se pozvali na članak europske Uredbe o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, koji, među ostalim, propisuje da se "ne može registrirati naziv koji je u potpunosti ili djelomično homonim s nazivom već upisanim u registar te ako registracija naziva predloženog kao oznaka izvornosti ili oznaka poljoprivrednog porijekla zbog ugleda, priznatosti i duljine uporabe žiga može dovesti potrošača u zabludu o pravom podrijetlu".

- Varaždinsko zelje već je svima dobro poznat proizvod koji se najčešće koristi za kiseljenje. Naši poljoprivredni proizvođači na području Vidovca i okolice, odnosno u varaždinskoj regiji, koji se najviše bave uzgojem Varaždinskog zelja, uvidjeli su potrebu da se ono zaštiti najprije na razini Hrvatske, što je i učinjeno. Sljedeći korak je bila zaštita proizvoda sa zaštitom izvornosti na razini Europske unije, čime bi Varaždinsko zelje steklo veći ugled za plasman takvog kvalitetnog proizvoda. Mi još uvijek ne znamo zbog čega su oni uložili prigovor. Moramo čekati istek roka, nakon čega će taj prigovor razmotriti Europska komisija - rekla nam je Mara Bogović, rukovoditeljica varaždinske Poljoprivredne savjetodavne službe.

Ako Europska komisija odluči da je prigovor opravdan, Hrvatska i Slovenija morat će dogovoriti kompromis.

- Slovenci će vjerojatno tražiti da se priključe na našu zaštitu. Na podnositelju zahtjeva, a to je Udruga "Zeljari", je da potom odluči hoće li prihvatiti eventualni kompromis ili ne. Ako EK ne prihvati slovenski prigovor, Varaždinsko zelje će biti zaštićeno na razini EU. Bez obzira na ishod, naši će poljoprivredni proizvođači i dalje proizvoditi Varaždinsko zelje. O odluci EK ovisi samo hoće li moći koristiti oznaku izvornosti. Moguć je i kompromis kakav je postignut za Kranjsku kobasicu, gdje je Hrvatskoj određeno razdoblje do kojeg smije koristiti taj naziv - pojasnila je Bogović.

Naglasila je da slovenski proizvod ne može biti poput hrvatskog, budući da je, kako kaže, Varaždinsko zelje specifično, između ostalog, i zbog vrste tla, klimatskih uvjeta i ostalih uvjeta koji rezultiraju upravo takvim proizvodom.

Budući da je u Sloveniji na sortnu listu upisano sjeme varaždinskog kupusa slovenskih proizvođača, i to pod nazivima Zelje Varaždinsko 2 i Zelje Varaždinsko 3, ukoliko Hrvatska zaštiti Varaždinsko zelje na razini EU, slovenski proizvođači više ne bi smjeli sjeme pod tim nazivom stavljati na tržište. Prema pisanju slovenskih medija, pozivaju se na udomaćenost sorte u Sloveniji.

Kako nam je rekao načelnik općine Vidovec Bruno Hranić, slovenski prigovor iznenadio je i sve u vidovečkom kraju, nadaleko poznatom po proizvodnji varaždinskog zelja.

- Ja sam već uputio dopis našim zastupnicima u Europskom parlamentu da poduzmu sve moguće korake kako bi se eliminirao taj prigovor. Prema mojim informacijama, prigovori su beznačajni, očigledno se radi o "vraćanju" i vezano je uz sukobe oko istarskog pršuta, terana i kranjskih kobasica. Također, u Odboru regija založit ću se za to da sve prođe dobro i da na kraju Varaždinsko zelje dobije svoj zasluženi status. Kontaktirao sam i DG Agri, Generalni direktorat za poljoprivredu i ruralni razvoj, u Bruxellesu, da vidimo o kakvom se zapravo prigovoru radi i na što se Slovenci pozivaju. Prema ono malo informacija koje imamo iz slovenskih medija, mislim da prigovor nema nikakvu težinu - zaključio je Hranić.