Međimurje bilježi 181 novi slučaj, u ŽB Čakovec u pomoć došlo osmero liječnika Foto: Međimurska županija

Međimurje bilježi 181 novi slučaj, u ŽB Čakovec u pomoć došlo osmero liječnika

Varaždinske vijesti | 11.12.2020. u 16:31h | Objavljeno u Aktualno

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u protekla 24 sata u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda testirano je 359 osoba od čega je evidentirano 181 pozitivnih slučajeva na koronavirus u Međimurskoj županiji.

- U proteklih 24 sata oporavilo se 195 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 1750. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 27422 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije - priopćili su iz međimurskog Stožera.

Testiranjima brzim antigenskim testovima koji se obavljaju u drugim zdravstvenim ustanovama i privatnim laboratorijima, primljena je informacija o 3 pozitivnih slučaja. Epidemiološka služba ne raspolaže podacima o ukupno obavljenim testiranjima u drugim ustanovama. Epidemiolozi su na temelju kliničke slike (bez testiranja) dijagnosticirali COVID 19 kod 19 osoba.

Prema dnevnim informacijama Županijske bolnice Čakovec, ukupno je hospitaliziran 141 pacijent pozitivan na virus COVID 19, od toga je njih 18 hospitalizirano unutar 24 sata, dok su otpuštena 4 pacijenta. U tercijarnom respiratornom centru smješteno je 18 pacijenata, a njih 123 u Županijskoj bolnici Čakovec. Na respiratoru se nalazi 12 covid pozitivnih pacijenata. U protekla 24 sata preminule su 4 osobe sa posljedicom COVID 19 virusa, muške osobe stare 83, 78 i 74 godina, i ženska osoba stara 89 godina, svi sa brojnim dodatnim kroničnim bolestima. U zdravstvenom sustavu na virus COVID je pozitivno je 14 liječnika, 44 medicinskih sestara i 2 bolničara. U samoizolaciji se nalaze 4 liječnika i 12 medicinskih sestara.

Međimurska županija ušla je u projekt provođenja brzih antigenskih testova. Testovi se provode u zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi te kod drugih pružatelja socijalnih usluga, a uključit će se i obiteljski domovi, kao i poslodavci. Ciljevi projekta testiranja brzim antigenskim testovima su postavljanje dijagnoze osobama sa simptomima te otkrivanje pozitivnih osoba bez simptoma, a koji mogu biti izvor infekcije za druge. U socijalnim ustanovama testovi su namijenjeni za testiranje korisnika i zaposlenika. Do sada je socijalnim ustanovama podijeljeno 2750 komada brzih testova, a očekuje se još 3000. O svakom pozitivnom nalazu bez odgode obavijestit će se nadležnog liječnika obiteljske medicine ili epidemiološku službu što se smatra ključnim u kontroli i suzbijanju epidemije što će uvelike olakšati život i organizaciju rada u sustavu socijalne skrbi.

Svi građani koji trebaju informaciju ili savjet vezan uz SARS-CoV-2 mogu kontaktirati Pozivni centar na broj 040 386 835, svakodnevno od 8.00 – 20.00 sati, uključivo subotom i nedjeljom. Pozivni centar ima i Dom zdravlja Čakovec na broju 372-372, koji je dostupan od 7 do 15 sati na koji se mogu dobiti sve informacije vezane uz funkcioniranje primarne zdravstvene zaštite.

U Županijskoj bolnici Čakovec danas je predstavljen dolazak osam liječnika internista, koji će biti pomoć u liječenju pacijenata hospitaliziranih u Županijskoj bolnici Čakovec, od kojih je njih šestero već započelo s radom.

Odluku o privremenom rasporedu liječnika donio je ministar zdravstva Vili Beroš nakon posjete Međimurskoj županiji i sastanka s ravnateljima zdravstvenih ustanova i čelnicima Županije. Temeljem odluke o rasporedu, pomoć će pružiti tri specijalista internista iz KBC-a Rijeka, dva specijalista internista i specijalizantica interne iz Slavonskog Broda, te po jedan specijalist i specijalizant iz Požege.

Ravnatelj ŽB Čakovec dr. Tomislav Novinščak istaknuo je kako je riječ o velikoj pomoći liječnicima i medicinskom osoblju te kako su specijalisti i specijalizanti iz područja gastroenterologije, kardiologije, pulmologije i opće interne. Dobrodošlicu u Međimurje osobno su im poželjeli župan Matija Posavec te predsjednica Upravnog vijeća bolnice dr. Sonja Tošić Grlač, naglasivši kako je u ovim vrlo specifičnim i izazovnim vremenima ključna održivost zdravstvenog sustava o čemu svakodnevno brinu brojni liječnici, medicinske sestre, tehničari i ostalo zdravstveno osoblje, kao i nezdravstveni radnici zaposleni u zdravstvenim ustanovama koji ulažu velike napore u suočavanju sa svakodnevnim izazovima.

Također, tijekom dana stigla je i veća količina antivirusne zaštitne opreme za zdravstveni sustav, dok se nabavlja i ostala medicinska oprema.