"Kako je moguće da je dizel jeftiniji u Sloveniji i Mađarskoj, a u Austriji ima skoro istu cijenu kao i u Hrvatskoj?" Foto: N1

"Kako je moguće da je dizel jeftiniji u Sloveniji i Mađarskoj, a u Austriji ima skoro istu cijenu kao i u Hrvatskoj?"

vv | 7.6.2022. u 11:38h | Objavljeno u Aktualno

Hrvatski su građani, kako upozorava, prije dvije godine gotovo isto zarađivali kao i danas, a cijene naftnih derivata su u te dvije godine porasle za gotovo 40%, dok su cijene osnovnih životnih namirnica u zadnje dvije godine poskupjele su i do 70%

Predsjedniku Vlade RH Andreju Plankoviću saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto uputila je novo otvoreno pismo u kojem se osvrće na cijene goriva, kao i rast troškova života. Jučerašnju uredbu o ograničavanju cijena naftnih derivata, odnosno načinu njene objave drži „oglednim primjerom nedopustive laži i manipulacije koju jedna vlada može činiti svome narodu“.

-Proglasiti cijenu od 13,08 kn za dizel kao dobru cijenu za hrvatske građane, jest jedna od drskijih neistina. Početkom 2020. godine litra dizela iznosila je 8,9 kn, a s obzirom na današnju cijenu od 13,08 kn, državni proračun profitira 0,84 kn po svakoj litri koju naši građani plate, navodi Vidović Krišto.

Vlada, kako ocjenjuje, ne čini ništa radi sprječavanja osiromašivanja građana.

 – Upravo suprotno. Vi koristite svjetske izvanredne okolnosti kako bi državni proračun profitirao te dodatno doprinosite padu kupovne moći hrvatskih građana. Kako je moguće da je dizel jeftiniji u Sloveniji i Mađarskoj, te da Austrija ima gotovo identičnu cijenu dizela kao i Hrvatska? Objasnite kako je moguće da sve navedene države imaju znatno viši standard te osobne dohotke koji su, kao na primjeru Austrije, po tri puta viši nego u Hrvatskoj, pita zastupnica.

Kako dodaje, potpuno je jasno da izdaci za zaposlene, prijevoz te ostali troškovi naftnih tvrtki jesu sastavni dio cijene naftnih derivata za građane.

-Ako zaposlenik benzinske crpke u Austriji ima tri puta veću plaću nego zaposlenik u Hrvatskoj, kako je moguće da su cijene dizela u Hrvatskoj i Austriji gotovo identične? Moguće je ukoliko jedna vlada, kao što je Vaša, radi za interese krupnog kapitala, u ovom slučaju naftnih tvrtki u Hrvatskoj, nanoseći štetu hrvatskim građanima. Svi znamo da ste protivno interesima hrvatskog gospodarstva preradu hrvatske nafte prepustili mađarskome MOL-u, što je jedan od većih skandala Vaše vlade. Dokaz da ste osobno vodili tu protuhrvatsku rabotu jest činjenica da ste bivšeg ministra Ćorića, koji je taj posao s MOL-om dogovarao, zaštitili te ga imenovali za vice-guvernera HNB-a, navodi zastupnica.

Hrvatski su građani, kako nastavlja, prije dvije godine gotovo isto zarađivali kao i danas, a cijene naftnih derivata su u te dvije godine porasle za gotovo 40%.

-Isto tako, cijene osnovnih životnih namirnica u zadnje dvije godine poskupjele su i do 70%. Vaše prikazivanje da smanjenjem trošarina država ima manje prihoda jest manipulacija jer kroz naplatu PDV-a na cijenu od 13 kn država znatno profitira.  Dok njemačka vlada planira uvesti posebni porez za ekstra dobit naftnim tvrtkama kako bi kaznila nemoralno iskorištavanje izvanrednih okolnosti na tržištu od strane naftnih tvrtki, Vi ništa ne činite kako biste hrvatsko tržište upristojili i zaštitili hrvatske građane. Dok u europskim državama Agencije za tržišno natjecanje efikasno djeluju te sprječavajući monopol štite prava svojih građana, u Hrvatskoj ta agencija djeluje konspirativno, te nitko ne zna čime se ta agencija uopće bavi. Kad se tomu pridoda Vaša kontrola DORH-a i Porezne uprave, onda je u potpunosti jasno da blokirajući rad državnih institucija Vi štitite korupciju i odabrane moćnike te upravo iz tog razloga hrvatski ljudi moraju napuštati svoju domovinu, ocjenjuje zastupnica.

Na kraju ocjenjuje da je „jedina efikasnost vlade korumpiranje medija te kontroliranje agencija za istraživanje javnog mijenja, a upravo ta protupravna i korupcionaška politika na području medija glavni je razlog netransparentnosti, koji je i glavni uzročnik siromaštva hrvatskih građana.

-Jer, podsjećam Vas, zbog potplaćivanja medija i agencija za istraživanje javnog mijenja, austrijski kancelar Kurz morao je podnijeti ostavku, a nekolicina aktera je uhićena.  Upravo zbog činjenice da u Austriji pravosuđe djeluje neovisno, plaće austrijskih građana su 3-4 puta više nego u Hrvatskoj. Kontrolom pravosuđa Vi i moćnici u Hrvatskoj možete se protupravno bogatiti, i zato hrvatski građani imaju najgoru platežnu moć poslije Bugara u Europskoj uniji, zaključuje zastupnica te navodi da „svakoj nepravdi dođe kraj, a tako će doći kraj i ovoj vladi i nepravednoj politici, kada ćete morati položiti račune“