HZJZ pojasnio postupak s "viškom cjepiva" i koje su prioritetne kategorije Foto: VV arhiva

HZJZ pojasnio postupak s "viškom cjepiva" i koje su prioritetne kategorije

I.D./Varaždinske vijesti | 14.2.2021. u 19:01h | Objavljeno u Aktualno

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je naputak o postupanju u pripremi i provedbi cijepljenja protiv bolesti Covid-19, namijenjen svim zdravstvenim ustanovama i djelatnicima koji provode cijepljenje građana u Hrvatskoj.

Kako kažu, cilj je postići optimalnu razinu organizacije cijepljenja te racionalno korištenje raspoloživih doza cjepiva u skladu s Planom uvođenja, provođenja i praćenja cijepljenja protiv bolesti Covid-19, koji je krajem prošle godine usvojila Vlada RH.

HZJZ u priopćenju objašnjava i kako postupati s tzv. viškom cjepiva.

Postupanje s viškom doza u načetoj bočici COVID-19 cjepiva

- Načeta bočica COVID-19 cjepiva smije se koristiti ograničeno vrijeme prema uputama proizvođača cjepiva, Pfizer/BioNTech u roku 6 sati ako se bočica drži u hladnjaku ili u roku od dva sata ako se bočica drži na sobnoj temperaturi, Moderna u roku 6 sati, te AstraZeneca u roku 6 sati ako se drži na sobnoj temperaturi, a najviše u roku 48 sati ako je spremljena u hladnjak odmah nakon otvaranja bočice. Prigodom provedbe cijepljenja može se dogoditi da osobe naručene za cijepljenje ne dođu ili ne mogu primiti cjepivo zbog nekih medicinskih razloga poput povišene tjelesne temperature, potvrđene alergije i sl. - navodi HZJZ.

- Isto tako, postoje situacije da je planirano cijepljenje na primjer osam osoba, za što je potrebno otvoriti dvije bočice cjepiva koje zajedno sadrže 12 doza. U takvim situacijama potrebno je pronaći racionalna rješenja kojima će se omogućiti cijepljenje neke od osoba iz kategorije najbliže onoj kojoj je trenutno cijepljenje namijenjeno, odnosno spriječiti propadanje cjepiva koje bi u suprotnom predstavljalo nenadoknadivu štetu u takvim okolnostima - kažu iz HZJZ-a.

U ovakvim slučajevima, naveli su, ako se unaprijed zna da će biti viška doza, jer je planirana osoba unaprijed javila da odustaje ili su otvorene dvije bočice za broj osoba koji je veći od broja doza u jednoj bočici, a manji od broja doza u dvije bočice, potrebno je:
• pozvati na cijepljenje druge osobe koje su zainteresirane, a pripadaju istoj prioritetnoj kategoriji, ili
• dogovoriti s kolegama iz druge ambulante da pošalju dio svojih pacijenata iz iste prioritetne kategorije koji su predviđeni za cijepljenje

- Sve s ciljem da se pri otvaranju bočice osigura broj cijepljenih osoba u skladu s brojem doza u bočici, a u skladu s dogovorenim novim cjepljenicima revidirati popis osoba predviđenih za cijepljenje - priopćio je HZJZ.

Ako se tijekom cijepljenja dogodi da netko odustane ili da liječnik kod nekoga utvrdi postojanje kontraindikacije za cijepljenje, primjerice povišenu tjelesnu temperaturu i ne stigne do isteka roka za korištenje cjepiva dogovoriti dolazak drugih osoba koje su na "listi čekanja" za pojedinu ambulantu ili za ambulantu drugog liječnika:

- liječnik treba provjeriti ima li u radnom okruženju osoba koje pripadaju istoj prioritetnoj kategoriji zainteresiranih za cijepljenje koji imaju neki kasniji termin za cijepljenje, pa ih cijepiti te revidirati popis cijepljenih

- ako nema mogućnosti u roku upotrebe cjepiva doći do drugih osoba iz iste prioritetne kategorije, cijepiti osobu koja je zainteresirana za cijepljenje prema sljedećoj niže rangiranoj prioritetnoj kategoriji

U tom slučaju, uz popis osoba koje su cijepljene prema planu cijepljenja, zasebno treba navesti osobe koje su cijepljene na taj način.

- Treba imati na umu da je, osim cijepljenja po prioritetima, od strateške važnosti postići, u što kraćem vremenu, obuhvat što većeg broja ljudi cijeljenjem, jer se cijepljenjem ne štiti samo pojedinac koji se cijepi već i druge osobe s kojima dolazi u kontakt. U tom smislu, uvijek je bolje cijepiti osobu, pa čak i ako se ne mogu poštivati prioritetne kategorije, nego izgubiti neutrošenu dozu jer joj je istekao rok trajanja - ističu iz HZJZ-a.

Popis prioritetnih kategorija

Popis prioritetnih kategorija za cijepljenje prema Planu uvođenja, provođenja i praćenja cijepljenja protiv bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj naveden je prema prioritetima u tablici:

 hzjz_tablicy_kategorije_14-02-2021.jpg

* Radnici u esencijalnim i važnim industrijama, učitelji, pružatelji skrbi za djecu, radnici u poljoprivredi i prehrambenom sektoru, prijevoznici, policajci i hitne službe. Kolektivni smještaj/zajednice u kojima nije moguće postići potrebnu fizičku udaljenost kao što su zatvori, izbjeglički kampovi, centri za migrante, centri za beskućnike i sl. Radnici koji se ne mogu fizički udaljiti poput tvornica za rezanje mesa i klaonice, različiti proizvodni pogoni, rad na traci i sl. Sva provedena cijepljenja nužno je u što kraćem roku evidentirati u e-cijepih, bilo putem vlastitih informatičkih rješenja koja su spojena na e-cijepih, bilo izravnim unosom u e-cijepih.

U naputku liječnicima navodi se da u svakoj situaciji odstupanja od unaprijed utvrđenog popisa i „liste čekanja“, u aplikaciji e-cijepih u polje Napomena kod daljnjih cijepljenja, sukladno ovom protokolu, treba navesti organizacijski razlog za ovakvo cijepljenje.

Podsjetimo, u petak su u Varaždinsku županiju stigle prve doze cjepiva AstraZenece i Moderne, a riječ je o 700 doza AstraZenece i 400 doza Moderne.

>> Od ponedjeljka cijepljenje cjepivom AstraZenece i Moderne

- Svi liječnici obiteljske medicine do ponedjeljka će imati određeni broj cjepiva. U županiji imamo 85 liječnika obiteljske medicine. Cjepivo je pakirano tako da se iz jedne bočice dobije 10 doza te ispada da će svaki liječnik dobiti po jednu bočicu, odnosno deset doza. Svega određeni broj liječnika će imati na raspolaganju dvije bočice, odnosno mogućnost da cijepi 20 svojih najkritičnijih pacijenata. Za idući tjedan u najavi imamo 900 doza AstraZenece, 600 doza Moderne i 1.518 doza Pfizera - rekao je u petak načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Robert Vugrin.