U povodu 90. godišnjice slikareva rođenja izložba i predavanje posvećeno Miljenku Stančiću

Varaždinske vijesti | 16.10.2017. u 08:50h | Objavljeno u Društvo

Uz izložbu Hommage à Miljenko Stančić, priređenu u suradnji Gradskog muzeja Varaždin i Umjetničkog paviljona u povodu 90. godišnjice slikareva rođenja i 40. godišnjice smrti, u palači Sermage GMV-a (Trg M. Stančića 3), u sklopu Srijede u Muzeju, 18. listopada održat će se predavanje pod nazivom "Sutonski šetač iz Varaždina".

Predavanje je pripremila nedavno umirovljena muzejska savjetnica u varaždinskome muzeju Mirjana Dučakijević, autorica stručne izložbene koncepcije, koja je ovom velikom hrvatskom slikaru posvetila značajan dio svoje profesionalne karijere.

Miljenko Stančić (Varaždin, 1926. – Zagreb, 1977.) već je na svojoj prvoj izložbi pokazao da će poeziju svojega slikarstva pronalaziti u vedutama Varaždina i u intimnim interijerima sredine iz koje vuče vlastito podrijetlo. Danas, 40 godina od njegove smrti, vidljivo je da su Stančićeve slikarske zamisli u svojoj osnovi uvijek aktualizirane. Uz neke elemente barokne tradicije, na njegovim slikama pronalaze se znakovi recentnijih stilskih strujanja.

U dijelu oko stare utvrde i njezinih travom obraslih bedema sačuvana je jezgra slikareva mikrokozmosa, u kojemu je zauvijek ukorijenjeno i njegovo slikarstvo. Kada je u prosincu 1959. godine, kao 33-godišnjak, Stančić svoje slike pokazao pariškoj publici, bilo je jasno da Hrvatska ima sjajnog mladog umjetnika; njegove slike kritika je doživjela kao Viziju tišine. U časopisu „Arts“ Luce Hoction piše: „Platna slikara Stančića prikazuju kuriozne situacije, prizore u skraćenju okupane u svjetlosti žutoj ili zelenkastoj, koji osciliraju između čudnovatog i okrutnog. To su djela opsesivnog karaktera i zaista potpuno osebujna...“

Na prigodnom predavanju M. Dučakijević govorit će o životu i radu Miljenka Stančića, s nekim detaljima iz njegova djetinjstva i školovanja, a posebno će se osvrnuti i na galerijsku likovno-dokumentarnu zbirku vezanu uz Miljenka Stančića, koja je dio fundusa Gradskog muzeja Varaždin.

Program počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.