Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier Foto: Mario Šamec

Stier: Jedinstveno digitalno tržište stvorilo bi četiri milijuna novih radnih mjesta

| 8.4.2016. u 17:16h | Objavljeno u Aktualno

- Digitalno gospodarstvo je grana koja najbrže raste u Europi. Naravno, i u Hrvatskoj je to grana koja može mobilizirati i potaknuti gospodarski rast. To je jedan od prioriteta Europske komisije i važno je da to prepoznamo i mi u Hrvatskoj - istaknuo je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier na skupu pod nazivom "Digitalna ekonomija i hrvatsko gospodarstvo", održanom u petak 8. travnja na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu.

Na skupu se razgovaralo o razvoju hrvatskog tržišta u okvirima digitalne ekonomije i konkurentnosti na jedinstvenom europskom tržištu informacijskih usluga. Kako je napomenuo Stier, gledajući gospodarski rast u Europi, 30 posto tog rasta odnosi na ICT sektor i digitalnu ekonomiju, no u Sjedinjenim američkim državama taj rast iznosi čak 50 posto.

- To znači da imamo još puno prostora za rast, što je naročito važno za Hrvatsku i naše poduzetnike, jer otvaranje velikog digitalnog tržišta Europske unije, s više od 300 milijuna korisnika interneta svaki dan, predstavlja veliki potencijal. Ukoliko bi se stvorilo jedinstveno digitalno tržište u Europskoj uniji, Europska komisija procjenjuje da se može otvoriti gotovo četiri milijuna novih radnih mjesta. Ono što mi želimo je da Hrvatska uzme jedan dobar dio tog kolača - zaključio je Stier, istaknuvši važnu ulogu ovakvih skupova u tom procesu.

Da je digitalno gospodarstvo jedan je od prioriteta Europske komisije naglasio je i Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj, no upozorio je da jedinstveno digitalno tržište još uvijek ne postoji.

- To u znatnoj mjeri stvara probleme građanima, gospodarstvenicima i tvrtkama, zato je važno osvijestiti taj problem i promijeniti regulative. Europska komisija ima dosta ambiciozan plan i ističe da moramo postaviti temelje za digitalnu Europu, jer granice u digitalnom svijetu u Europi još uvijek postoje. To nas sprječava da budemo dovoljno konkurentni unutar europskog tržišta, ali i na razini svjetskog. Osim toga, uspostava jedinstvenog digitalnog tržišta stvorila bi dodatnih 415 milijardi eura pa je jasno zašto je to jedan od prioriteta Komisije - rekao je Baričević i dodao da granice još uvijek postoje jer u Europskoj uniji postoji 28 vlada što sa sobom donosi isto toliko različitih zakonskih regulativa, tradicija i načina regulacije tržišta.

Među sudionicima skupa bili su i osnivači start-up poduzeća iz Hrvatske - Alan Sumina, osnivač poduzeća Nanobit, Matija Matija, student FOI-ja i osnivač poduzeća Tourgent koje putem aplikacije olakšava poslovanje ne-linijskim autobusnim prijevoznicima te Mateja Kuhar, nekadašnja studentica FOI-ja koja je razvila vlastiti inovativni eko-proizvod, organsku olovku "Fabula".

Skup su organizirali Ured hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Davora Ive Stiera i Fakultet organizacije i informatike, a prisustvovali su saborski zastupnici iz Varaždinske županije Anđelko Stričak, Josip Križanić, Božica Makar i Ladislav Ilčić, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš, dožupan Alan Košić, predsjednici županijske gospodarske i obrtničke komore Čedomil Cesarec i Mario Milak, predstojnica varaždinskog regionalnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Jasenka Hutinski, brojni gospodarstvenici te načelnici i gradonačelnici.

Opširnije pročitajte u sljedećem broju tiskanog izdanja Varaždinskih vijesti...

 

Galerija slika