Preko mosta i žice do vlade

| 20.11.2015. u 12:50h | Objavljeno u Iz moga kuta

Tjedan dana nakon parlamentarnih izbora nemamo ni premijera ni Vladu, a i Zoran Milanović i Tomislav Karamarko moraju simbolično prijeći preko ‘’mosta’’. Za sad ni jednom od njih to nije uspjelo. Rezultati izbora gotovo su izjednačeni. Ipak, na strani SDP-a i koalicijskih partnera su i IDS i manjine, pa i Radimir Čačić, koji je bez ikakvih problema reformiste s centra preselio ulijevo, a Milanović navodno računa i na Milana Bandića, što koaliciji Hrvatska raste daje prednost pred HDZ-ovom koalicijom.

Naizgled kompaktna struktura MOST-a, koja je na izborima osvojila 19 mandata, predložila je i koaliciji Hrvatska raste i Domoljubnoj koaliciji da se formira Vlada nacionalnog jedinstva. No ni s jedne ni s druge strane nisu naišli na odobravanje. Uostalom, za Vladu nacionalnog jedinstva nije MOST ni potreban, to su HDZ i SDP mogli dogovoriti i bez njih. Ako ni Milanović ni Karamarko ne uspiju formirati Vladu u roku, čekaju nas novi izbori.

Postizborni pregovori u Hrvatskoj odvijaju se u sjeni krvavog i besmislenog napada u Parizu, koji je izvela skupina ljudi koji se nazivaju vjernicima, iako je svakom normalnom jasno da ni jedna vjera ne propovijeda nasilje i ubojstva. Na mjestu zločina u Parizu pronađena je putovnica napadača, koji je navodno nedavno prošao i kroz Hrvatsku. Međutim, scenarij uvelike podsjeća na onaj kad su srušeni blizanci u SAD-u toga krvavog 11. rujna. I tada je sve bilo uništeno od silnih eksplozija, a nekim čudom čitave su ostale samo putovnice navodnih terorista. Napad 11. rujna bio je povod SADu, na čijem je čelu tada bio predsjednik Bush, da krenu u borbu protiv terorizma, što je rezultiralo smrću nedužnih ljudi, što američkih vojnika što civila koji su se našli na putu vojnih pohoda.

Istovremeno, kad cijela Europa strepi od terorizma, susjedi Slovenci žele se žicom ograditi od Hrvatske, što je podijelilo lokalno stanovništvo s jedne i druge strane granice. Je li žica zaista rješenje i hoće li ta žica išta spriječiti? Jer val izbjeglica i dalje se slijeva u Europu, a problemi se ne rješavaju tamo gdje bi trebali, u Grčkoj i Turskoj. No to je politika europskih i svjetskih velesila, na koju mi očito ne možemo utjecati, bez obzira na to tko će u skorije vrijeme formirati Vladu. Ukoliko nam se pak dogode novi izbori, bit će to još dodatni trošak za ionako zaduženu državu. Što se pak Mosta tiče, njihova inicijativa djeluje sve više neozbiljno. S jedne strane nemaju konkretnih programa, a da su Hrvatskoj potrebne reforme znamo svi. S druge strane, njihov prijedlog za vladu nacionalnog jedinstva je nerealan i djeluje kao njihov pokušaj bjega od odgovornosti u izvršnoj vlasti.